Wydarzenie

null

„Niewidoczne życie sióstr Gusmão” w „Alternatywach”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.05.2022 19:00 - 26.05.2022 20:30
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" z dodaną na czerwonym pasku umieszczonym w prawym górnym rogu informacją: wydarzenie płatne.
Autor: UCK "Alternatywy"

W Dzień Matki zapraszamy na poruszający i zmysłowy brazylijski film „Niewidoczne życie sióstr Gusmão”. Niezwykła więź bohaterek tego docenionego przez międzynarodową publiczność i krytykę obrazu pozostanie z Wami na długo po seansie.

Osiemnastoletnią Eurídice (Carol Duarte, Fernanda Montenegro) i dwa lata starszą Guidę (Júlia Stockler) łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem. Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety ich plany weryfikuje życie, a dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone. Przez wiele lat żyją obok siebie, w jednym mieście, nigdy nie tracąc nadziei, że kiedyś się spotkają.

Film w reżyserii Karima Aïnouza jest hołdem złożonym pokoleniom „niewidzialnych” kobiet, realizujących się wyłącznie w roli żon i matek, które przez wieki w milczeniu tłumiły swoje aspiracje i marzenia. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.

Film zwyciężył w prestiżowej sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, otrzymał nagrodę FIPRESCI oraz dla Najlepszych Aktorek na MFF w Valladolid, nagrodę Cine Co Pro dla najlepszego filmu w Monachium, a na festiwalu w Denver nagrodę specjalną im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Bilety w cenie od 10 zł są dostępne w recepcji i online.

Plakat do wydarzenia

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.