Wydarzenie

13.05.2023 17:00 - 13.05.2023 21:00
Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61, 02-777 Warszawa
Noc Muzeów 2022

To już dziesiąta odsłona Nocy Muzeów na Ursynowie. Odbędzie się w sobotę, 13 maja, w godz. 17.00 – 21.00. Urząd Dzielnicy Ursynów przygotował dla mieszkańców kilka atrakcji, m.in. grę miejską, wycieczkę rowerową, czy pokazy dwóch filmów o wsiach Ursynowa. Otworzymy także drzwi gabinetu burmistrza Ursynowa, Roberta Kempy. Wszystkie atrakcje będą bezpłatne.

Gra Miejska „Tajemnica Ursynowa”
W poszukiwaniu herbu patrona naszej dzielnicy Juliana Ursyna Niemcewicza wystartujemy o godz. 17.00. Zbiórka przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Podczas tej drogi napotkacie wielu ciekawych ludzi i niesamowicie trudne zadania oraz wyzwania. Za sprostanie każdemu z nich dostaniecie punkty.

To właśnie od swojego herbu nasz patron miał zawołanie Ursyn i dzięki niemu tak nazwana jest dzielnica. Pomóżcie odnaleźć herb Juliana Ursyna Niemcewicza, a przy okazji odkryć tajemnicę Ursynowa.

Na grę miejską obowiązują zapisy na stronie! Ilość miejsc jest ograniczona.

Wycieczka rowerowa „Niezaistniały Ursynów”
Start o godz. 17.00 przy Kopie Cwila, a dokładnie przy rzeźbie "Chłopiec na koniu". Trasa wynosi ok. 15 km. Przewodnikiem będzie Mariusz Prządak.

Wycieczka będzie prowadziła śladem wielu utopijnych, niezaistniałych i zaskakujących projektów architektonicznych Ursynowa z XIX i XX wieku. Łączy je wszystkie to, że były futurystyczne i wyprzedzały swoje lata oraz miały powstać na terenie Ursynowa. Wycieczka rowerowa będzie znakomitą lekcją historii architektury.

Pokaz filmów o wsiach Ursynowa
Zapraszamy także na pokazy dwóch krótkometrażowych filmów przedstawiających historię wsi Ursynowa. Powstały w 2022 roku, w związku z 45-leciem dzielnicy. „Wsie Ursynowa. Introspekcje” oraz „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie” przywołują nieznaną szerzej wiejską przeszłość Ursynowa. Opowiadają o niej mieszkańcy m.in. Dąbrówki, Starego Imielina, Jeziorek, Grabowa, Kabat, Krasnowoli, Moczydła, Pyr, Służewia, Wolicy, Wyczółek.

Projekcje odbędą się w sali 136 (I piętro). Początek o każdej pełnej godzinie: 17.00,18.00,19.00 i 20.00.

Filmy powstały we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Bicie monety okolicznościowej
Na stanowisku od strony al. KEN będzie można dowiedzieć się, kto to jest mincerz i jakich narzędzi używa w codziennej pracy. Chętni będą mogli własnoręcznie wykuć własną ursynowską monetę z nowym logiem m.st. Warszawy i dzielnicy. Wybitą własnoręcznie monetę będzie można oczywiście zabrać do domu i będzie wspaniałą pamiątką.

Zwiedzanie gabinetu burmistrza
Jak wygląda gabinet Roberta Kempy? Na pewno panuje tam idealny porządek. To jedyny czas, w którym drzwi gabinetu będą otwarte dla wszystkich mieszkańców. Będzie można zobaczyć miejsce, w którym podejmowane są  najważniejsze dla dzielnicy decyzje, usiąść w wygodnym fotelu i poczuć wyjątkową atmosferę.

Plakat do wydarzenia