null

Nowa filia Ursynoteki na Kabatach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kolejna inwestycja w obszarze kultury na Ursynowie. Nowa filia Biblioteki Publicznej im. J.U. Niemcewicza powstanie przy ul. Polnej Róży. W latach 2023 – 2024 Urząd Dzielnicy Ursynów planuje modernizację lokalu po filii przedszkola. Po podjęciu 9 marca uchwały przez Radę m. st. Warszawy rozpoczną się prace projektowe.

Nowa placówka została zaplanowana w taki sposób, aby mogły się w niej znajdować zbiory dla czytelników dorosłych i dzieci. To pozwoli w przyszłości dowolnie kształtować księgozbiór oraz planować program promocji czytelnictwa dla różnych grup wiekowych.

Nowa filia odciąży także placówkę Ursynoteki przy al. Komisji Edukacji Narodowej 21. W 2022 roku placówkę odwiedziło 46033 czytelników i zapisało się o się do niej 340 nowych czytelników.

- Mogę się tylko cieszyć, że książki i czytelnictwo są na Ursynowie tak bardzo popularne. Mieszkańcy Kabat zyskają nowe, piękne miejsce, w którym nie tylko będzie można wypożyczyć książkę, ale także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. Będzie to najatrakcyjniejsza biblioteka na Ursynowie. Wierzę, że mieszkańcy będą tam często zaglądać – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

Po za tym w 2022 roku Ursynoteka rozpoczęła we współpracy z Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” cykl ciekawych spotkań i innych wydarzeń promujących czytelnictwo. Mają być kontynuowane także w nowej filii. Będą się tam odbywać m.in. spotkania literackie czy literacko-warsztatowe.

- Ta działalność Ursynoteki, która cieszy się ogromną polarnością i często nawet brakuje wejściówek, znajdzie swoje miejsce także w nowej bibliotece. Nie oznacza to oczywiście zakończenia współpracy Ursynoteki z „Alternatywami”. Staramy się rozwijać naszą działalność i dostosowywać do potrzeb mieszkańców – tłumaczy dyrektor Ursynoteki, Mirosław Pawłowski.  

Budynek przy ul. Polnej Róży znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji. Poza tym do lokalu przynależy ogród otwarty i zimowy, co spowoduje, że będzie to atrakcyjne, urokliwe i sprzyjające integracji społecznej miejsce. Planowana liczba księgozbioru to 25-28 tysięcy woluminów, a planowana liczba odwiedzin to nie mniej niż 30 tysięcy rocznie.