null

O Dzielnicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy położona jest prawie w całości na Równinie Warszawskiej, wyniesionej 20-30 m powyżej lustra wody w Wiśle i obejmuje południowe rejony Warszawy. Ursynów graniczy:
  • od wschodu z Dzielnicą Wilanów m.st. Warszawy,
  • od północy z Dzielnicą Mokotów m.st. Warszawy,
  • od zachodu z Dzielnicą Włochy m.st. Warszawy,
  • od płd. zachodu z gminami Raszyn i Lesznowola,
  • od południa z gminami Lesznowola, Piaseczno i Konstancin-Jeziorna. 

Panorama Ursynowa zieleń

Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy zajmuje powierzchnię 44,6 km2 co stanowi 8,6% ogólnej powierzchni m.st. Warszawy i daje jej trzecie miejsce pod względem wielkości powierzchni w mieście. Ursynów jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części aglomeracji warszawskiej a charakter jego zagospodarowania jest urozmaicony. We wschodniej części zwanej "Ursynowem Wysokim" w latach 70-tych rozpoczęto budowę gigantycznych osiedli - sypialni wielkiego miasta. Ograniczają je od południa malownicze tereny Lasu Kabackiego, który ma status rezerwatu krajobrazowego. Na zachodnią część dzielnicy składa się niewielki obszar handlowo-usługowo-przemysłowy oraz "Zielony Ursynów", czyli ciąg dawnych wsi położonych wzdłuż ulicy Puławskiej. Przez wiele lat Ursynów Wysoki był przede wszystkim ogromną sypialnią, podczas gdy Zielony Ursynów nie bez racji określano jako tereny rolnicze. Istnienie w latach 1994 - 2002 samodzielnej Gminy Warszawa Ursynów dało początek procesowi przekształcania Ursynowa w miasto zapewniające wysoką jakość życia jego mieszkańców. Powstają od tego czasu nowe ulice, domy mieszkalne, obiekty handlowe i usługowe. Zielony Ursynów przekształca się tymczasem w dzielnicę willową.

Panorama Ursynowa

Dzięki aktywności Ursynowian oraz przemyślanej polityce władz, Ursynów zmienia swoje oblicze. Z ponurego blokowiska zmienia się w tętniącą życiem część dużej metropolii. Ciągle się też rozbudowuje. Około 1/4 mieszkań oddawanych w Warszawie buduje się na Ursynowie. Decyduje o tym bardzo duża jeszcze powierzchnia niezagospodarowanych dotąd terenów, atrakcyjne położenie i bardzo dobra komunikacja z centrum Warszawy, w tym jedyna w Warszawie linia metra. Dziś Ursynów liczy około 145 tysięcy mieszkańców. To właśnie oni tworzą największy potencjał dzielnicy. Połowa z nich ma wykształcenie średnie, 1/3 legitymuje się wykształceniem wyższym. Dominują ludzie młodzi, aktywni zawodowo. Ponad 25 procent mieszkańców Ursynowa stanowią dzieci i młodzież poniżej 18-tego roku życia, a zaledwie 7 procent emeryci. Na Ursynowie zarejestrowanych jest ponad 15 tysięcy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.  

Tory Wyścigów Konnych na Służewcu Ursynów to także największy na terenie Warszawy obszar leśny. Las Kabacki zajmuje powierzchnię 920 ha i ma status dostępnego dla wszystkich rezerwatu przyrody. Dumą Ursynowa jest także zabytkowy, pochodzący z 1939 roku kompleks Torów Wyścigów Konnych, gdzie każdego roku odbywa się około 700 gonitw.