Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim – wydarzenia na Ursynowie

grafika - żonkile
Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim – wydarzenia na Ursynowie

​​​​​​​W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim zapraszamy na cykl wydarzeń w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Będą to przede wszystkim wspaniałe koncerty, m.in. zespołu Kroke oraz wernisaż wystawy „Miasto żywych / miasto umarłych” Roberta Wilczyńskiego.

Żonkile i pamięć

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, organizowana jest akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. Wolontariusze rozdają na ulicach papierowe kwiaty, przypominające o wydarzeniach z 1943 roku. Pojawią się także na Ursynowie.

Akcja od początku przebiega pod hasłem Łączy nas pamięć, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

From Holocaust to Revival

W środę, 19 kwietnia, o godz. 18.00, w „Alternatywach” odbędzie się koncert Kova Temble Band z Izraela oraz Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki do pobrania w recepcji oraz online.

Przezwyciężeniem Holokaustu, którego diabolicznym założeniem było wymordowanie wszystkich Żydów, jest odbudowa żydowskiego życia, szczególnie w Izraelu – pierwszym państwie żydowskim od czasów antycznych. Szczególne świadectwo zwycięstwa życia nad śmiercią dają młodzi ludzie, z ich energią, pasją i radością. Tacy są nastoletni członkowie Kova Temble Band, izraelskiego zespołu wokalno-tanecznego z miasta Kiryat Motzkin, który zaśpiewa i zatańczy na scenie „Alternatyw”. Towarzyszyć mu będzie Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, który tworzą utalentowane muzycznie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat. Pomysłodawcami i współzałożycielami zespołu są: prof. Waldemar Sutryk – dyrygent, kompozytor, chórmistrz, pedagog i aranżer oraz Anita Vranjes pierwszy manager chóru, producentka teledysków i autorka tekstów. W programie koncertu znajdą się utwory w języku hebrajskim i w jidysz.

Ahavat Olam (Miłość Wieczna)

Na koncert pieśni hebrajskich w wykonaniu Anny Riveiro i Anny Hajduk zapraszamy do „Alternatyw” w sobotę, 22 kwietnia, o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł do kupienia w recepcji oraz na portalu biletyna.

Wyjątkowy program, w którym znalazły się modlitwy wykonywane podczas tzw. Wielkich Świąt: Rosz ha-Szana (Nowy Rok) i Jom Kipur (Dzień Pojednania). Koncert uzupełniają pieśni na szabat wykonywane tradycyjnie w synagodze i w domu. Anna Riveiro jest pierwszą w Polsce kobietą-kantorem. Przed każdym utworem tłumaczy jego znaczenie, wprowadzając słuchacza w świat żydowskiej muzyki sakralnej.

Anna Riveiro – charyzmatyczna wokalistka, solistka kantoralna, trenerka głosu, gitarzystka. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech, we Włoszech i w Maroku.
Anna Hajduk-Rynkowicz – wybitna pianistka, dyrygentka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studiów pianistycznych w Schola Cantorum w Paryżu.

Miasto żywych / Miasto umarłych

Na wernisaż prac fotografa Roberta Wilczyńskiego, z udziałem artysty, zapraszamy w sobotę, 22 kwietnia, o godz. 19.00 do Galerii „Alternatyw”. Wstęp jest wolny. A wystawę można oglądać od 19 kwietnia do 5 maja.

Wystawa jest projektem fotograficznym autorstwa Roberta Wilczyńskiego. Składa się z 20 plansz, łączących archiwalne fotografie z terenu getta (pochodzące ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego) z obrazami dzisiejszej Warszawy. Artysta uwidacznia w nich przeszłość miasta – wydawałoby się bezpowrotnie utraconą. Wobec zagłady niemal całej warszawskiej społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej oraz zniszczenia jej dziedzictwa kulturowego miniony przedwojenny świat jawi się na fotografiach w formie efemerycznych śladów obecności. Przenikają one współczesną tkankę miejską niczym duchy, zakotwiczone w obrębie nieistniejącego już miasta i domagają się pamięci o swojej historii. Fotografiom towarzyszą na planszach wybrane teksty źródłowe – zaczerpnięte m.in. z dzienników i pamiętników powstałych w getcie warszawskim, dokumentujące życie i śmierć jego mieszkańców w latach 1940-1942.

Podziękowania dla Muzeum Getta Warszawskiego za użyczenie tytułu wystawy.

Koncert zespołu Kroke

„Nasza muzyka filmowa i teatralna” – to tytuł koncertu. Odbędzie się w „Alternatywach” w niedzielę, 23 kwietnia, o godz. 18.00. Bilety w cenie 55/70 zł do nabycia w recepcji i online.

Krakowski zespół Kroke (w języku jidysz: Kraków), którego popularność sięga daleko poza granice naszego kraju, stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Kroke początkowo kojarzony był jedynie z muzyką klezmerską, lecz w swojej obecnej twórczości inspiruje się muzyką etniczną i tworzy autorskie improwizacje. Światowa premiera programu Kroke Nasza muzyka filmowa i teatralna miała miejsce w Filmtheater Schauburg w Dreźnie, polska zaś w Starym Maneżu w Gdańsku (obie w listopadzie 2019 r.).

Podczas koncertu usłyszymy utwory filmowe i teatralne zespołu, m.in. z wydanej w 2019 r. płyty Rejwach, skomponowane na potrzeby spektaklu będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga pod tym samym tytułem. Kroke zagra także swoje kompozycje znane z filmów: „Kabaret śmierci” (reż. Andrzej Celiński), „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard), „Wszystko płynie” (reż. Edyta Turczanik), „Szklane negatywy” (reż. Jan Borowiec) czyInland Empire” (reż. David Lynch).