Od filtrów powietrza po karmniki dla ptaków

mapa budżetu obywatelskiego w Warszawie, Ile projektów w której dzielnicy
Ile projektów w której dzielnicy

Do 9. edycji budżetu obywatelskiego na Ursynowie zgłoszono 111 projektów, w tym 104 elektronicznie i 7 papierowo. Łączny koszt złożonych przez mieszkańców wniosków, wg szacunku autorów, to ponad 23 mln zł.

- Dziękuję wszystkim projektodawcom za liczne pomysły, złożone wnioski i zaangażowanie się w rozwój naszej dzielnicy. Doceniam to tym bardziej, że w obecnej pandemicznej sytuacji ciężko było zebrać wymagane podpisy na liście poparcia. Cieszę się, że udało się pokonać tę przeszkodę. Teraz sprawdzamy czy pomysły są kompletne i czy możemy je zrealizować  - mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

W sumie w m.st. Warszawa zgłoszono 1943 projekty, w tym 217 ogólnomiejskie i 1726 dzielnicowe.

Wszystkie projekty można przeglądać na stronie budżetu obywatelskiego.

Ursynowskie projekty

Wśród zgłoszonych pomysłów mieszkańcy proponują m.in. wydanie 1,2 mln zł na wyposażenie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy w urządzenia oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń komunikacyjnych. Drugi najdroższy projekt zakłada przeznaczenie 1,2 mln zł na wybudowanie chodnika i ścieżki rowerowej, a także modernizację parkingów przy ul. Stryjeńskich i Kulczyńskiego. Najtańsze projekty oszacowane na 500 zł, to karmniki i poidełka dla ptaków.

Droga do realizacji

Zgłaszanie projektów do tej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 1 grudnia 2021 r. i zakończyło o północy 25 stycznia br.

Obecnie trwa ocena formalna i merytoryczna zgłoszonych propozycji. Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z autorami. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br.

Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.

mapa budżetu obywatelskiego w Warszawie, Ile projektów w której dzielnicy
Ile projektów w której dzielnicy