Ósma edycja ONKOBIEGU za nami

11875234_993009847429924_3992574045687617408_oTradycyjnie w pierwszą niedzielę września, czyli tym razem 6 września 2015 r., miał miejsce ONKOBIEG 2015. Uczestnicy wydarzenia biegli, maszerowali i spacerowali na trasie ONKOBIEGU o długości 1350 m wokół budynku Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. A wszystko po to, aby pomóc podopiecznym Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA, które było pomysłodawcą wydarzenia. Celem ONKOBIEGU, jak co roku, jest pomoc w zebraniu środków pieniężnych na rzecz Stowarzyszenia SARCOMA i jego podopiecznych, promocja aktywnego spędzania wolnego czasu oraz ustanowienie nowego rekordu pokonanych kilometrów. Pogoda dopisywała uczestnikom i organizatorom ONKOBIEGU od wczesnych godzin porannych – słońce w trakcie całego wydarzenia i optymalna temperatura powietrza 18 stopni Celsjusza sprawiły, że bieg przebiegał w optymalnych warunkach i w bardzo przyjemnej atmosferze. O godzinie 10:30 rozpoczęła się oficjalna rejestracja uczestników biegu. Do uczestnictwa w biegu zapisywali się: sympatycy wydarzenia, mieszkańcy Ursynowa oraz chorzy onkologicznie wraz z rodzinami i przyjaciółmi. O godzinie 12:00, kiedy nastąpiło oficjalne otwarcie ONKOBIEGU 2015, okazało się, że w biegu weźmie udział 1 200 uczestników, co stanowiło dotychczasowy rekord liczby zawodników w wydarzeniu. 11895044_993006577430251_9052219880149495688_oParking przy ul. Roentgena 5 zapełnił się pomarańczowymi koszulkami z logo ONKOBIEGU, współorganizatorów, partnerów oraz patronów wydarzenia. Wszyscy stanęli na starcie, aby pobiec w szczytnym celu – pomóc podopiecznym Stowarzyszenia SARCOMA. Rozgrzewkę dla uczestników wydarzenia poprowadził Paweł Nastula – polski judoka, wielokrotny mistrz świata, Europy i Polski, zawodnik mieszanych sztuk walki. O godz. 12:30 po raz ósmy wystartował ONKOBIEG. Biegacze ruszyli  na pętlę o długości 1350 m wokół budynku Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, do pokonania w dowolny sposób i dowolną ilość razy w ciągu 60 minut. Na trasie wolontariusze ONKOBIEGU kierowali ruchem biegaczy, kibicowali i zagrzewali do zabawowej rywalizacji. Ideą ONKOBIEGU nie jest ani wygrana, ani rekord czasowy, a wsparcie i solidarność z osobami chorymi na nowotwory. Bieganie umilał na scenie radiowy DJ Bert natomiast na trasie biegu rytmami samby BLOCO CENTRAL, którzy zagrzewali uczestników ONKOBIEGU do pokonywania kolejnych okrążeń. Po każdym przebiegniętym okrążeniu biegacze otrzymywali kolorowe frotki, dzięki którym organizatorzy mogli zliczyć liczbę przebiegniętych kilometrów przez wszystkich uczestników ONKOBIEGU. Każdy uczestnik po zakończeniu biegu otrzymał pamiątkowy medal. Organizatorzy zapewnili wszystkim biegaczom wodę oraz poczęstunek w postaci ciastek i owoców. Podczas ONKOBIEGU 2015, który zakończył się o godz. 13:30, okazało się, że biegacze pokonali dystans o długości 11 421 km. Oficjalną informację o wynikach uzyskanych przez biegaczy i pobitym rekordzie dystansu ONKOBIEGU ogłosił na scenie Kamil Dolecki, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA. Ostatecznie do biegu stanęło 1200 osób, które przebyły razem 8460 okrążeń. Już po raz trzeci gościem ONKOBIEGU była Akademia Czerniaka – sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Każdy zainteresowany mógł uzyskać szczegółowe informacje na temat czerniaka – najbardziej agresywnego nowotworu skóry, oraz otrzymać materiały edukacyjne. ONKOBIEG 2015 zakończył się o godz. 15:00. Organizatorzy pytając uczestników biegu o wrażenia, usłyszeli, że wszyscy czują się świetnie i że w przyszłym roku również wezmą udział w ONKOBIEGU. 11221912_993003894097186_5292292050345035140_oONKOBIEG 2015 odbył się dzięki wsparciu finansowym ze środków Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Ursynów. Współorganizatorami wydarzenia były Fundacja UNITED WAY POLSKA oraz Fundacja DOBRZE ŻE JESTEŚ. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Burmistrz Dzielnicy Ursynów – Robert Kempa, a także Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie – prof. dr hab. med. Krzysztof Warzocha. Patronat medialny nad akcją sprawowała CZWÓRKA Polskie Radio. MIĘSAKI Mięsaki stanowią bardzo heterogenną grupę nowotworów. Ponad 50% mięsaków (MTM) zlokalizowanych jest na kończynach, a około 15% w przestrzeni zaotrzewnowej lub śródotrzewnowej. W większości przypadków, jako jedyny objaw MTM stwierdza się niebolesny guz, a także niekiedy niebolesne zniekształcenie zarysów kończyny w pobliżu stawów utrzymujące się przez co najmniej 6 tygodni. Mięsaki dzielą się na:
  • mięsaki tkanek miękkich,
  • mięsaki tkanek miękkich przestrzeni zaotrzewnowej,
  • mięsaki kości.
Chorzy na MTM do leczenia onkologicznego zgłaszają się późno, ponieważ obserwowany guz nie daje dolegliwości bólowych i przez to wydaje się być banalnym schorzeniem, a jego obecność nie jest uciążliwa w pracy zawodowej i życiu osobistym. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe (dalej n.z.) tkanek miękkich w Polsce w latach 1963-2004 wzrosła blisko 3-krotnie, z 214 do 627 (u mężczyzn z 114 do 325, u kobiet z 100 do 302). W 1963 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 214 nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich, w 1973 r. 344, w 1983 r. 382 zachorowania, w 1993 r. 650 zachorowań, a w 2003 r. 581, co oznacza 2,7-krotny wzrost w ciągu 40 lat (6,8% nowych zachorowań rocznie). Szacuje się, że w 2014 r. w Polsce liczba nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich wyniesie ponad 1 000 osób.