null

Ostatni weekend z tężnią „Maciejka”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tężnia "Maciejka"

Kończy się drugi sezon ursynowskiej tężni „Maciejka”, zlokalizowanej  w Parku im. Jana Pawła II. Najbliższy weekend jest ostatnim w tym roku – obiekt zgodnie z planem zostanie wyłączony z użytkowania na czas zimowy. Ponownie otwarcie jest zaplanowane wczesną wiosną przyszłego roku. 

Otwarta w lipcu 2020 r.  konstrukcja kolejny rok cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy.

Tężnia w Parku im. Jana Pawła II to projekt z budżetu obywatelskiego, na który zagłosowało 2 245 osób. Po raz pierwszy solanka popłynęła w niej 1 lipca 2020 roku.  Po zakończeniu pierwszego sezonu działania przy tężni (od strony południowej) zasadzonych zostało pięć drzew, a miejscu powstającego przedeptu przy ogrodzeniu powstał dodatkowy chodnik, łączący dwa dojścia do tężni. Te zmiany były realizacją postulatów zgłaszanych przez mieszkańców. 

Tężnia Solankowa „Maciejka” to konstrukcja drewniana o wymiarach 11 metrów długości, 1,3 metra szerokości, 3,65 metra wysokości, wypełniona gałązkami tarniny. Specjalna pompa podaje solankę o dużej zawartości jodu, która spływając z góry tworzy mgiełkę do inhalacji. Powietrze wokół tężni kiedy paruje solanka, zawiera minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają one także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Zbiornik na solankę ma pojemność 7000 m³. Solanka pochodzi z Ciechocinka.

Będzie druga tężnia na Ursynowie

Przypominamy jednocześnie, że w 2022 roku powstanie na Ursynowie druga tężnia, która zostanie wybudowana na terenie zielonym przy ul. Raabego. Będzie to realizacja zwycięskiego projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Zagłosowały na niego 1723 osoby.