null

Park Jana Pawła II rozpoczyna nowy sezon: tężnia „Maciejka” i fontanna ponownie działają

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Urząd Dzielnicy Ursynów przygotował dla mieszkańców niespodziankę na Święta Wielkanocne. Na świąteczne rodzinne spacery będzie można udać do Parku im. Jana Pawła II, gdzie 15 kwietnia rozpoczął się kolejny sezon funkcjonowania tężni „Maciejki”, jednego z ulubionych miejsc relaksu mieszkańców Ursynowa. Została również uruchomiona fontanna, znajdująca się na parkowym placu.

Przed nowym sezonem tężnia została poddana przeglądowi technicznemu oraz wypełniona świeżą solanką. Popularna „Maciejka” będzie uruchamiana codziennie w godzinach 8.30 - 21.30. Sezon potrwa do połowy października.

Tężnia jest wykonana z drewna sosnowego wypełnionego tarniną z korytem z litego modrzewia. Solanka, którą przywieziono z tężni Buska-Zdroju, sprawi, że powietrze w sąsiedztwie obiektu będzie rodem z uzdrowiska. Gdy paruje solanka, powietrze wokół tężni wzbogaca się o minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają one także stymulująco na pracę układu odpornościowego.

- „Maciejka” to pierwsza tężnia na Ursynowie. Powstała dzięki mieszkańcom w ramach budżetu partycypacyjnego. W tym roku zrealizujemy kolejną, również jako projekt obywatelski, tym razem przy Lasku Brzozowym nieopodal metra Natolin. Ze względu na czas wymagany do przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego, z drugiej tężni skorzystamy dopiero w 2023 roku - mówi zastępca Burmistrza Bartosz Dominiak.

W przedświąteczny piątek, po dwuletniej przerwie zaczęła działać również fontanna w Parku im. Jana Pawła II. Fontanna będzie czynna od 15 kwietnia do 15 października od godziny 8.00 do 22.00.

W 2020 r. obiekt był nieczynny ze względu na zalecenia sanepidu, związane z pandemią. Z kolei w 2021 r. obiekt musiał być poddany wymagającemu remontowi, m.in. ze względu na uszkodzenia mechaniczne spowodowane wchodzeniem osób na pokrywę fontanny. W ramach prac wykonano remont elementów technologii fontanny i konstrukcji betonowej niecki fontanny, zamontowano nowe płyty oraz wybudowano odwodnienie liniowe wraz z kratkami ściekowymi i podbudową oraz opaski z płyt granitowych pomiędzy konstrukcją fontanny a odwodnieniem liniowym. Modernizacja fontanny kosztowała 179 200,00 zł.

Jak korzystać z tężni „Maciejka”?

Korzystając z obiektu warto stosować się do zasad obowiązując dla takich miejsc, a więc:

 • zachować odległość minimum 1 metra od tarniny 
 • jednorazowy seans powinien trwać do 45 min.
 • dzieci do ukończenia dziesiątego roku życia mogą przebywać na terenie tężni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich.

Przeciwskazania do korzystania z tężni solankowej:

 • stany zapalne, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą
 • nadczynność tarczycy
 • choroby niewydolności krążenia, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi
 • stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego
 • choroby nowotworowe
 • zaawansowana astma oskrzelowa
 • po przebytej gruźlicy
 • nadwrażliwość na jod i brom oraz inne jony zawarte w solance.
Zobacz galerię (4 zdjęć)