null

Park Przy Bażantarni

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Park Przy Bażantarni o powierzchni 9,79 ha, zlokalizowany jest w rejonie ulic: Przy Bażantarni, Al. KEN, Jeżewskiego, Rosoła.

Jego wyposażenie to  place zabaw, stojaki rowerowe,  boisko sportowe, wieże kwiatowe, skate park,  linarium, biblioteka plenerowa, gabiony, mostek oraz park linowy.

Park realizowany jest etapowo, w 2008 r. oddano do użytku pierwszy element zagospodarowania parku – zespół boisk sportowych wybudowany w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012”, składający się z boiska do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy, boiska wielofunkcyjnego (siatkówka i koszykówka) z nawierzchnią syntetyczną oraz budynku zaplecza z szatniami, toaletami i pomieszczeniem ochrony.

W 2010 r. zbudowano pierwszą, centralną część parku. Powstały tu dwa place zabaw dla maluchów i starszych dzieci. Place są ogrodzone i wyposażone w nowoczesne urządzenia, z bezpieczną syntetyczną nawierzchnią. Tematem przewodnim placu zabaw dla dzieci starszych jest wszechświat, mający odzwierciedlenie zarówno  w rysunkach na nawierzchni jak i w doborze zabawek. Charakterystyczna jest wieża „rakieta” z jedną z najwyższych zjeżdżalni w Warszawie. Pomiędzy placami zabaw usytuowane są stoliki do gier planszowych i szachy terenowe oraz linarium.

W centralnej części parku, u zbiegu głównych alei położone jest rosarium. Jego oryginalny kształt podkreślają elementy małej architektury: gabiony obsadzone lawendą i pergole, po których przeplatają się pnące róże. W krajobraz parku harmonijnie wkomponowuje się drewniany mostek w kształcie łagodnego, szerokiego łuku. Stanowi on najwyższe miejsce w parku i jest doskonałym punktem widokowym. Urodę parku wydobywają ozdobne nawierzchnie z kostki i mieszanek ziemnych, dekoracyjna zieleń i mała architektura: ławki i kosze parkowe o nowoczesnej stylistyce. Całość oświetla 75 latarni.

Wzdłuż ulicy Przy Bażantarni w sierpniu 2010 r. powstała „czeska” aleja lipowa:  50 dorodnych lip podarowali Warszawie na znak przyjaźni czescy szkółkarze.
W latach 2012- 2016 nastąpiła realizacja kolejnego etapu parku, w ramach którego została zagospodarowana główna promenada od ul. Przy Bażantarni, gdzie wybudowano ścieżkę rowerową oraz chodniki. W północno – zachodniej części parku wykonano dodatkowe nasadzenia krzewów, drzew i bylin. Ustawiony został również zdrój wody pitnej na terenie parku.

W 2014 roku został oddany do użytku skatepark, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Park również jest miejscem w którym realizowane są projekty w ramach Budżetu Partycypacyjnego: ustawiano m.in. leżaki, stoliki i ławkę oraz zrealizowano projekt „Ursynów wiosennym ogrodem – sadzimy tulipany na Ursynowie”, w którym licznie wzięli udział mieszkańcy Ursynowa.
Wartym do odwiedzenia miejscem jest biblioteka plenerowa, którą stanowią trzy pnie w których wydrążone są trzy okienka – dziuple, miejsca przeznaczone na książki z których można z nich korzystać na zasadach bookcrossingu – weź, przeczytaj, oddaj. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.
Warto też dodać, że park jest często odwiedzany przez ekipy filmowe, w szczególności przez bohaterów popularnego serialu ,,M jak miłość” oraz przez Pawła Domagałę , który zrealizował w parku teledysk do piosenki „Weź nie pytaj”.

Nie lada atrakcją dla przyrodników jest niezagospodarowana cześć parku, która jest utrzymywana w permakulturze. Tutaj zobaczyć można bogate runo pełne rzadkich i cennych roślin grądowych oraz ptaków (sowy, drozdy) i ssaków (np. nietoperzy).

Zobacz galerię (32 zdjęć)