null

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)

Drukuj otwiera się w nowej karcie
plakat do informacji, szczegóły w treści

Od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Do tej pory taki obowiązek mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r.

Jeśli tego nie zrobią, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam założy im taki profil.

Ze względu na wygodę, duże ułatwienia i możliwości, jakie daje PUE ZUS warto założyć swój profil jak najszybciej i nie czekać na ostatnią chwilę.

Dzięki PUE ZUS przedsiębiorcy mogą bez wychodzenia z domu i biura załatwić większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi min.:

  • składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych,
  • kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS,
  • uzyskać dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników,
  • samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Nie wszyscy przedsiębiorcy już wiedzą o nadchodzących zmianach, dlatego będziemy wdzięczni, jeżeli zechcą Państwo wspomóc naszą kampanię informacyjną poprzez dystrybucję plakatu na swojej witrynie i wśród przedsiębiorców, z którymi Państwo współpracują.

 Więcej informacji na temat funkcji PUE ZUS dla płatników składek na stronie.

Załączniki: