null

Pobiegli po zdrowie po raz 14!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Onkobieg pobił kolejny rekord dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. 12 września, w niedziele, po raz czternasty Polacy – i nie tylko! – pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 14 lat, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

2200 zarejestrowanych Onkobiegaczy pokonało łącznie 13 356 km., co przełożyło się na kwotę 201 340 złotych! Przyczyniło się to do pobicia rekordu pod względem wspólnie pokonanych kilometrów, a także zebranych środków finansowych, które Stowarzyszenie Sarcoma przeznaczy na wsparcie podopiecznych i profilaktykę.

Tegoroczny Onkobieg, podobnie jak w zeszłym roku organizowany był w czasach niepewnych pod względem bezpieczeństwa związanym z pandemią Covid – 19. Dlatego każdy uczestnik sam decydował o trasie i dystansie jaki pokona w ciągu 60 minut. Ważne było, aby swoją aktywność podjąć 12 września między godziną 7:00 a 13:00. W tym samym czasie, na warszawskim Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie o godz. 9:30 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący: Aleksandra Kurowska, Maciej Orłoś, Kamila Ryciak
i Filip Antonowicz. Chwilę później na scenę zostali zaproszeni pierwsi goście: Prof. Piotr Rutowski
z Narodowego Instytutu Onkologii i Prof. Waldemar Priebe - Professor of Medicinal Chemistry, Department of Experimental Therapeutics, Division of Cancer Medicine, University of Texas MD Anderson Cancer Center wraz z organizatorami wydarzenia Kamilem Doleckim i Szymonem Bubiłkiem ze Stowarzyszenia Sarcoma. Tym akcentem organizatorzy podkreślili współpracę pomiędzy Polską
a Stanami Zjednoczonymi w zakresie rozwoju nauki, wymiany doświadczeń i edukacji lekarzy.

Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii, specjalnie dla pacjentów przebywających na oddziałach Instytutu, pobiegły trzy grupy zaproszonych gości w bezpiecznych 40-sto osobowych zespołach. W myśl hasła „Razem po zdrowie” Onkobiegacze w całej Polsce pokonywali kolejne kilometry oznaczając swoje zdjęcia w Social Media-ch hashtagiem  #Onkobieg. „Onkobieg ma różne znaczenia. Dla jednych może oznaczać kolejny krok podczas leczenia w drodze po zdrowie. Dla innych zaś, jest wyrazem solidarności z tymi pierwszymi, którzy mierzą się z chorobą” - wspominał ze studia Onkobiegowego Szymon Bubiłek, organizator ze Stowarzyszenia Sarcoma.

Prosto ze studia w Warszawie transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a w tym roku było ich naprawdę wielu. Zaproszenie przyjął także burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

W całej Polsce odbyło się wiele startów, w których udział wzięły całe pokolenia. Onkobieg z roku na rok wzrasta jako społeczność, która z jednej strony dba o zdrowie a z drugiej jest wrażliwa na potrzeby innych.

Onkobieg 2021 - zawodnicy. którzy pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami.