Wydarzenie

null

„Poli Raksy twarz” – spotkanie z Krzysztofem Tomasikiem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.05.2022 19:00 - 18.05.2022 20:00
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w formie litery A, obróconej na bok. Z prawej strony zielony pionowy pasek.
Autor: UCK "Alternatywy"

Ikona polskiego kina lat sześćdziesiątych wycofała się z życia publicznego i od wielu lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami. Opowieść Krzysztofa Tomasika to próba wyjaśnienia, na czym polegał fenomen aktorki, za której twarz „każdy by się zabić dał”. Spotkanie poprowadzi filmoznawczyni Katarzyna Wajda. Wstęp wolny.

Pola Raksa zagrała wiele ról teatralnych i filmowych, ale zbiorową wyobraźnią zawładnęła dzięki roli w serialu „Czterej pancerni i pies”, który stał się jednym z największych fenomenów polskiej kultury masowej. Postać sanitariuszki Marusi przyniosła jej bezprecedensową sławę, stając się jednocześnie przekleństwem. Chociaż wystąpiła w filmach Wajdy, Hasa i Barei – dla milionów widzów pozostała już na zawsze rudowłosą Rosjanką z „Czterech pancernych”. Mówiła, że serial odbił się fatalnie także na jej życiu osobistym: „Kolejni narzeczeni odchodzili w siną dal, bo nie mogli znieść tego ciągłego szarpania mnie za rękaw i pytania widzów: A co z Jankiem?”.

Książkę „Poli Raksy twarz” opublikowało Wydawnictwo Czarne.

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online.

Plakat do wydarzenia.

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.