null

Pomoc dla Ukraińców

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Punkty informacyjne, pomoc wolontariuszy, darmowa komunikacja i autobusy zarezerwowane do transportu uchodźców – Warszawa nadal mobilizuje się w działaniach na rzecz przybywających do Polski mieszkańców Ukrainy. W niedzielę w dzielnicach odbyły się także zbiórki darów dla Kijowa. Z Ursynowa wyjechało 15 busów!

Długa kolejka mieszkańców i tysiące darów: jedzenie, leki, kosmetyki, artykuły higieniczne i dla dzieci. Mieszkańcy Ursynowa, jak zwykle, pokazali ogromne serca. Akcja prowadzona była w 28 miejscach w stolicy, a zebrane dary trafią do Kijowa – miasta partnerskiego m.st. Warszawy.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Zbiórki będziemy kontynuować już od wtorku (1 marca) w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. 

Pomoc od mieszkańców stolicy

Nadal można zgłaszać swoją chęć pomocy dla Ukraińców: w przypadku zainteresowania wolontariatem poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl oraz – proponując dary i inną pomoc – poprzez adres darczyńcy@um.warszawa.pl. Wciąż poszukiwane są też mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie.

Zgłoszenia na stronie: ochotnicy.waw.pl/mieszkania.

Punkty informacyjne dla Ukraińców

Przybywający Ukraińcy mogą uzyskać informacje pod numerem: +48 505 700 701, który jest głównym numerem stołecznej informacji dla uchodźców (czynny przez cały tydzień od 8:00 do 20:00), a także w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

W stolicy działają też cztery punkty informacyjne. Pierwszy z nich powstał w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54, gdzie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim. Można tam uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. Numery telefonu do Centrum to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969 (czynne przez cały tydzień w godzinach 8:00-20:00).

Pozostałe punkty działają też w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), z dostępnym numerem infolinii: +48 22 656 64 63 oraz na Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) i na Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera.
Z punktów informacyjnych do miejsc noclegowych Ukraińcy mogą dotrzeć dzięki 15 czekającym w gotowości warszawskim autobusom. Wszystkie tramwaje i autobusy jeżdżą udekorowane małymi flagami w barwach ukraińskich i stołecznych. Również od wczoraj mieszkańcy Ukrainy mogą korzystać w komunikacji miejskiej za darmo po okazaniu dowolnego dokumentu.

Pozostałe działania

Ratusz działa we wszystkich obszarach. Przygotowuje wolne miejsca w przedszkolach i szkołach, szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje także Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłych. 

Zobacz galerię (3 zdjęć)