null

Powstanie FabLab Ursynów – miejsce dla kreatywnych mieszkańców

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie z w prawym dolnym rogu z profilu mężczyzna, który siedzi przy stole trzyma różne rzeczy, chyba wykonuje jakieś doświadczenie na stole mnóstwo rzeczy do doświadczenia
Powstanie FabLab Ursynów | Autor: fablabwarszawa.pl

Ursynowianie zyskają nową, bardzo ciekawą przestrzeń, w której dostępne będą zaawansowane technologie, zajęcia edukacyjne i wsparcie trenerów. FabLab powstanie w pomieszczeniach Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Dembowskiego. Liczyć będzie 9 pracowni, takich jak drukarnia 3D, stolarnia, modelarnia, plotery laserowe czy frezarki CNC. Ma zacząć funkcjonować w 2024 roku.

FabLab to pracownie i przestrzeń, które mają sprzyjać popularyzacji nowych technologii, ale także realizacji projektów i pomysłów. FabLaby realizują międzynarodową misję, wpisując się w globalną sieć lokalnych laboratoriów. Według pomysłodawcy FabLabów, Neila Gershenfelda, każdy może stworzyć niemal wszystko. Z ang. fabrication laboratory to po prostu miejsce, w którym można wymyślać, projektować i wdrażać swoje pomysły.

- Bardzo zależy mi na tym, aby na mapie Ursynowa też powstało miejsce, które będzie służyło mieszkańcom. Mam nadzieję, że przyciągnie ludzi kreatywnych i z pasją. Będzie to wspaniała przestrzeń z pracowniami i nowoczesnym sprzętem. Możliwy będzie m.in. druk 3D, nagranie podcastu w profesjonalnym studio, zbudowanie szafki, czy uszycie czapki. Wszystko oczywiście pod okiem ekspertów – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.  

Ursynowski FabLab składać się będzie ze stolarni, pracowni laserowych ploterów tnących, pracowni elektronicznej z lutownicami, oscyloskopami czy mikroskopami, pracowni krawieckiej z wydzieloną przymierzalnią. Poza tym jedna z pracowni będzie umożliwiała druk w technologii 3D, a w modelarni będzie można znaleźć wielofunkcyjne narzędzia rotacyjne, piaskarkę czy myjkę ultradźwiękową. Nie zabraknie także pracowni audiowizualnej połączonej ze studiem.  

- Fablab jest miejscem przeznaczonym zarówno dla ludzi, którzy tworzą jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem. Aspekt edukacyjny jest więc niezwykle ważny. Dlatego na miejscu będą organizowane warsztaty i wiele twórczych spotkań – dodaje burmistrz Robert Kempa.

Powierzchnia użytkowa FabLabu wynosić będzie ok 560 m2. Kosz realizacji szacujemy na kwotę ok. 4 mln zł.

Więcej informacji o tym jak funkcjonuje FabLab na stronie FabLab Powered by Orange, który działa w Centrum Kreatywności Targowa.