Wydarzenie

null

Prelekcja Wszechnicy Żywieniowej: Alkohol a zdrowie człowieka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
19.02.2020 17:15 - 19.02.2020 17:45
SGGW, Budynek nr 32, Aula II, ul. Nowoursynowska 159 C, Warszawa

alkoholKatedra Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka/Wydział Żywienia Człowieka, SGGW (ul. Nowoursynowska 159 C) zaprasza na wykład Wszechnicy Żywieniowej pt. Alkohol a zdrowie człowieka.

"Nie ma przesady w stwierdzeniu, że alkohol towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo stosowany był w rytuałach religijnych i do celów leczniczych, jednak na przestrzeni wieków jego spożycie rozpowszechniło się i aktualnie alkohol stanowi najbardziej znaną i najczęściej stosowaną używkę w społeczeństwach wielu krajów. Relatywnie niska cena i łatwy dostęp sprawiają, że napoje alkoholowe są popularną substancją o działaniu psychoaktywnym nie tylko u osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. Tymczasem nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale też do szeregu problemów zdrowotnych. Oddziałuje on bowiem na niemal wszystkie układy oraz narządy człowieka, niezwykle zaś toksycznie na organizmy rozwijające się - dzieci, zwłaszcza w życiu płodowym oraz młodzieży.

W nawiązaniu do przewodniego tematu cyklu spotkań Wszechnicowych zostaną omówione przemiany alkoholu w organizmie i jego wpływ na układ pokarmowy, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej „zagrożonego” narządu, a mianowicie wątroby, w której etanol jest metabolizowany. Następnie zastanowimy się, czy w przypadku napojów alkoholowych możemy mówić o ich wartości odżywczej, czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu i czy można odnieść korzyści zdrowotne z jego picia".

Wstęp wolny.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.