Wydarzenie

null

Premiera przedstawienia „Pani Pylińska i sekret Chopina”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.05.2022 19:00 - 10.05.2022 21:00
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" z dodaną na czerwonym pasku umieszczonym w prawym górnym rogu informacją: wydarzenie płatne.
Autor: UCK "Alternatywy"

Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza na premierę i próbę generalną przedstawienia „Pani Pylińska i sekret Chopina” wg Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego.

Premiera odbędzie się 10 maja o godzinie 19:00, a próba generalna – 9 maja o godzinie 18:00. Spektaklem „Pani Pylińska i sekret Chopina” Joanna Żółkowska świętuje 50-lecie pracy artystycznej.

„Pani Pylińska i sekret Chopina” to adaptacja książki Érica-Emmanuela Schmitta o tym samym tytule. Jak pisze reżyser Robert Gliński: „To historia o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła. O świecie pulsujących energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych”.

Młody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza. Lecz jego interpretacjom ciągle czegoś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylińskiej. Madame wysłała go do parku, by słuchał odgłosów natury. By szukał prawdy w przyrodzie. Poleciła też Erykowi uprawiać miłość, zanim zasiądzie do fortepianu. Bo tylko prawdziwe uczucie może stworzyć z niego artystę. Lekcje u Madame nauczyły bohatera autentycznych emocji, intymnego szeptu, szczerości uczuć i wrażliwości. Pasowały go na artystę.

Spektakl będzie miał formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wyniknie to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Eryka i pryncypialnej Madame Pylinskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia będą utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu.

Bilety na premierę dostępne w recepcji „Alternatyw” oraz online.

Bezpłatne wejściówki na próbę generalną dostępne w recepcji „Alternatyw” oraz online.

„Pani Pylińska i sekret Chopina”

Éric-Emmanuel Schmitt

Przekład:
Jan Nowak

Reżyseria:
Robert Gliński

Scenografia i kostiumy:
Tatiana Kwiatkowska

Obsada:
Joanna Żółkowska jako Madame Pylinska
Kacper Kuszewski jak Eryk
Paulina Holtz jako Aimee
Lena Ledoff jako Pianistka

Utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta wykona Lena Ledoff.

Plakat do wydarzenia.

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.