null

Prezydent Warszawy z biskupami i rabinem – wspólny apel i zbiórka na rzecz potrzebujących na granicy 

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zbiórka dla uchodźców

Wspólną zbiórkę na rzecz migrantów na granicy polsko-białoruskiej inicjują prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem, naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot religijnych.  Urząd Dzielnicy Ursynów oczywiście przyłącza się do zbiórki. 

Najważniejszy jest człowiek

„W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej oraz medycznej” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, arcybiskupa metropolitę warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzego Samca, Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Marka Marię Karola Babiego, Księdza Bogdana Krubę w imieniu Kościoła Greckokatolickiego i Księdza Doroteusza Sawickiego w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Partnerem miejskiej inicjatywy jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. 

Sygnatariusze listu apelują o wspieranie organizacji pomocowych, zarówno religijnych, jak i świeckich, które już wcześniej rozpoczęły swoje działania w przygranicznej strefie. Ponadto w dniach 20-21 listopada w kościołach i wspólnotach religijnych przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz potrzebujących przy wschodniej granicy Polski. 

Kogo wspiera Warszawa? 

Tydzień później – 27-28 listopada – miasto stołeczne Warszawa organizuje zbiórkę dla gmin powiatu hajnowskiego, której celem jest wsparcie migrantów. Dary mieszkańców Warszawy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży, Hajnówki.

Zbiórka – gdzie i kiedy?  

Zbiórka odbędzie się w sobotę oraz niedzielę, 27 i 28 listopada, w godzinach od 9:00 do 15:00 w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy (ul. Gandhi 9). 

- Zaangażowanie Urzędu Dzielnicy Ursynów w realizację tego pomysłu było od początku oczywiste. Zresztą sami już pod koniec października zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla dzieci z Michałowa i ich rodziców. Zainteresowanie tą akcją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Wiem, że i tym razem ursynowianie okażą wielkie serca – mówi współorganizator ursynowskiej akcji, zastępca burmistrza Ursynowa, Jakub Berent. 

Dary będą przyjmowane także w innych miejskich punktach. Ich lista dostępna jest na oficjalnym portalu miasta stołecznego Warszawy um.warszawa.pl i będzie na bieżąco aktualizowana, gdyż wciąż zgłaszają się miejskie instytucje, które chcą włączyć się w inicjatywę. 

Co jest potrzebne? 

Gminy powiatu hajnowskiego do wsparcia uchodźców potrzebują przede wszystkim: wody w małych buteleczkach, mleka dla dzieci w proszku, smoczków do butelek, smoczków do ssania, butelek do rozrabiania mleka, koców termicznych, nutridrinków w saszetkach. Potrzebne są także: batoniki, suchary, wafle, herbatniki, chrupki, konserwy drobiowe lub rybne z możliwością otwarcia, makarony, cukier, płatki, dania instant tzw. gorący kubek (bez wieprzowiny), zupki chińskie.  
Można przynosić także buty zimowe dziecięce od najmniejszego rozmiaru do rozmiaru 38, skarpety dziecięce w tych samych rozmiarach, czapki, szaliki, rękawiczki dla dorosłych i dla dzieci, spodnie dresowe lub całe dresy dla dzieci, wszystkie rozmiary klapek pod prysznic, ciepłe kurtki zimowe dla dzieci dla osób dorosłych w różnych rozmiarach dla kobiet i mężczyzn. 
Dobrze, aby były to rzeczy nowe lub o niewielkim stopniu zużycia. Dary, które okażą się nieprzydatne w nadgranicznych gminach, zostaną przekazane potrzebującym w Warszawie. 
Warszawa prowadzi zbiórkę wyłącznie darów rzeczowych. Każdy, kto chce wesprzeć finansowo działania pomocowe w strefie przygranicznej może wybrać jedną z wielu świeckich bądź kościelnych organizacji, zaangażowanych w pomoc migrantom. 

 

Załączniki: