null

Profesjonalne kino w „Alternatywach”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budynek Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy"
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" | Autor: UD Ursynów

​​​​​​​Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” planuje zakup projektora DCP (Digital Cinema Package – Pakiet Kina Cyfrowego). To obecnie najpopularniejszy format plikowy wykorzystywany do profesjonalnych projekcji kinowych. Pieniądze na ten cel przekaże Urząd Dzielnicy Ursynów.

Posiadanie sprzętu do odtwarzania DCP otwiera salę kinową na zupełnie nowe możliwości. Pozwala korzystać z pełnej oferty dystrybutorów – bez przesunięć czasowych, związanych z koniecznością oczekiwania na wypuszczanie przez nich filmów w innych formatach. Umożliwia także realizację profesjonalnych wydarzeń branżowych, takich jak przeglądy i festiwale filmowe.

- Może być taki moment, w którym nie będzie już Multikina, a jeszcze nie będzie nowej siedziby kinowej. I tę lukę może w pewnym stopniu wypełnić właśnie Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. Będzie mogło realizować więcej pokazów komercyjnych, bo będzie atrakcyjniejsze dla dystrybutorów, a przez to także dla widzów. Mam nadzieję, że sala w „Alternatywach” będzie na seansach wypełniona po brzegi – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

Uchwała zarządu dzielnicy Ursynów musi zostać zaakceptowana przez Radę m.st. Warszawy, której posiedzenie zaplanowano na 25 maja.

- Marzymy, by być jednym z kin goszczących prestiżowy festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity, a do tego warunkiem koniecznym jest właśnie możliwość realizacji pokazów z DCP. Poza tym chcemy włączyć się do sieci profesjonalnych kin studyjnych – przyznaje dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, Krzysztof Czubaszek.

Dzięki zakupowi profesjonalnego projektora „Alternatywy” planują organizację wielu innych filmowych wydarzeń, m.in.:

  • projekt Złote Piątki - pokazy klasyki filmowej polskiej i zagranicznej poprzedzone prelekcjami,
  • projekt Dokumentalne Alternatywy - pokazy najlepszych filmów dokumentalnych z Polski i ze świata oraz spotkania z ich twórcami, 
  • Komediowe Alternatywy – przegląd najlepszych polskich i zagranicznych komedii,
  • cykl spotkań i pokazów filmowych poświęconych arcydziełom światowego kina dokumentalnego,
  • seanse ambitnego kina komercyjnego.