Przełajem co tchu podczas Biegu SGGW

biegi dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem

W niedzielę po przerwie spowodowanej pandemią miał miejsce Bieg SGGW. W zmaganiach wzięło udział ponad 200 osób.
Przez kilka godzin na terenie Starego Kampusu odbyły się marsz nordic walking oraz biegi dla dzieci na dystansach od 200 m do 1 km. Punktem głównym całych zmagań był bieg przełajowy na 5 km. Trasa składa się z dwóch okrążeń i wiodła krętym szlakiem pomiędzy wydziałami, przed Pałacem Rektorskim oraz zieloną polaną.

Faworytem biegu był maratończyk i ultramaratończyk - Dariusz Nożyński, aktualny mistrz Polski na 100 km, znany również z licznych zwycięstw odniesionych w charytatywnym biegu Wings For Life. Absolwent Politechniki Warszawskiej nie dał szans rywalom i pokonał trasę w 17 minut i 27 sekund.

- Okolice SGGW to tereny gdzie zwykle trenuję. Choć przyznam, że rzadko już biegam przełaje i bałem się trochę żeby nie doznać jakiejś kontuzji na tej nierównej nawierzchni. Biegło mi się ciężko, bo mało startuję w warunkach gdy jest dużo nawrotów i trzeba się od nowa rozpędzać lub hamować. Ale to zawsze może być jakiś bodziec dla organizmu. Była to też dobra okazja, żeby przypomnieć sobie dawne czasy i taki akademicki charakter imprezy. Kiedyś startowałem w przełajach w AMP-ach i z tamtych czasów do dziś biega wiele znanych twarzy – mówił po biegu Dariusz Nożyński.

Wśród pań najlepsza była Aleksandra Płocińska – dziewiąta zawodniczka Młodzieżowych Mistrzostw Europy na 1500 m. Studentka SGGW pokonała dystans w 18 minut i 45 sekund, co dało jej trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

- Trasa była super i bardzo mi odpowiadała zwłaszcza, że niedługo będą mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Łatwo na pewno nie było, bo czasem był podbieg, a momentami piach, ale biegło mi się luźno. Starałam się trzymać swoje tempo, ale jak zobaczyłam, że jestem blisko dwójki mężczyzn to postanowiłam zaryzykować. Wyszedł mi więc bardzo fajny trening i dobra okazja do ścigania. Jestem na trzecim roku studiów i uczelnia często stara mi się pomagać, choć nie daje iść na łatwiznę - mówiła zabiegana studentka towaroznawstwa w biogospodarce.

W klasyfikacji studentów i pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego najlepsi okazali się Yarsolau Urbanovich (18:55), oraz wspomniana Aleksandra Płocińska. Natomiast w rywalizacji nordic walking najlepsi byli Marcin Świderek (31:14) oraz Zuzanna Bielecka (35:03).
Organizatorami wydarzenia byli AZS SGGW i AZS Warszawa. Partnerami imprezy byli Urząd Dzielnicu Ursynów m.st Warszawy, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Print Active Wear. Projekt współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa.

Wyniki mężczyzn:

• DariuszNożyński(17:27)
  • Arkadiusz Grabowiec(18:30)
  • Yaroslau Urbanovich (18:55)

Wyniki kobiet:

• Aleksandra Płocińska (18:45)
  • Joanna Tomczak (20:32)
  • Magdalena Kraczpulska (20:44)
Maratończyk Dariusz Nożyński dobrze sobie radzi nie tylko w biegach ulicznych
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Uczestnicy marszu nordic walking przetarli trasę Biegu SGGW
Aleksandra Płocińska była trzecia w klasyfikacji generalnej