Przynieś - Wynieś - Porozmawiaj – wyjątkowe miejsce otwarte

Otwarcie podzielni, przecinanie wstęgi, wspólne zdjęcia wszystkie informacje w treści informacji informacji
Przynieś - Wynieś - Porozmawiaj | Autor: UD Ursynów

​​​​​​​Nowe miejsce na mapie Ursynowa. W środę, 11 października, oficjalnie otwarty został punkt integracji międzypokoleniowej i wymiany rzeczy Przynieś – Wynieś - Porozmawiaj. Mieści się przy ul. Malinowskiego 5 (wejście od ul. Ciszewskiego).

Nowe miejsce ma łączyć w sobie „podzielnię” - punkt wymiany rzeczy oraz przestrzeń do spotkań, wymiany informacji i doświadczeń, zajęć i warsztatów adresowanych do seniorów, ale także przedstawicieli innych pokoleń i lokalnej społeczności.

- Ursynów to dzielnica wyjątkowa i najlepsza spośród wszystkich dzielnic Warszawy, poza tym nie potrafi działać schematycznie. Dokładnie takie jest to miejsce - dwa w jednym, a nawet trzy w jednym. To nie tylko podzielnia, jakie są już w innych dzielnicach, ale także miejsce integracji seniorów oraz realizacja jednego z pomysłów do budżetu obywatelskiego. W przeszłości musieliśmy go zaopiniować negatywnie, ze względu na brak zasobów lokalowych, ale teraz się udało – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

- To wyjątkowe miejsce i wyjątkowa idea. Chcieliśmy stworzyć miejsce, do którego każdy może przynieść coś cennego, wynieść nie tylko rzeczy, ale także ciekawe doświadczenia, a przede wszystkim spotkać się i porozmawiać. To ma być centrum aktywności międzypokoleniowej z otwartą formułą działania. Z jednej strony ma zmieniać życie osobom, które będą tu przychodzić, a z drugiej dawać nowe życie przedmiotom, które się tu pojawią. Mam nadzieję, że będzie tętniło życiem – mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Jakub Berent.

Utworzenie nowego punktu to wspólna inicjatywa Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz dwóch organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Społeczników ,,Ariadna" i Stowarzyszenia Pomagamy Seniorom.

- To nie będzie tylko punkt wymiany rzeczy. Urządziliśmy tu też kącik dla dzieci oraz miejsce z kawą i herbatą. Mamy też tablicę, na której mieszkańcy mogą wpisywać czego im potrzeba lub czego poszukują. Zapraszamy wszystkich do wymiany rzeczy, myśli i wspólnego spędzania wolnego czasu – mówi Roma Łojewska ze Stowarzyszenia Społeczników „Ariadna”.

W lokalu o łącznej powierzchni 270 m2 wyodrębniono przestrzeń do magazynowania i dystrybucji przedmiotów przyniesionych przez mieszkańców, a także kilka stref umożliwiających spotkania oraz organizację warsztatów i zajęć.

- Zamysł był taki, aby zgromadzić w tym miejscu jak najwięcej seniorów, szczególnie osoby samotne, ale także osoby młodsze i lokalną społeczność. Będą się tu odbywać bardzo ciekawe zajęcia i warsztaty, z których każdy zapewne wyniesie coś dla siebie. Chcemy aby wszyscy czuli się u nas dobrze – mówi Magda Gilarska ze Stowarzyszenia Pomagamy Seniorom.

- W dni powszednie, w godzinach od 10.00 do 14.00 funkcjonować będzie sąsiedzka kawiarenka. To też ważny element naszej działalności. Chcemy stworzyć przestrzeń do spotkań, rozmów, wspólnych gier i poczęstunków – dodaje Agnieszka Osełka ze Stowarzyszenia Pomagamy Seniorom.

Harmonogram zajęć i warsztatów będzie publikowany w cyklu miesięcznym. Plan na październik.

Dodatkowe informacje - profil na FB.

Zobacz galerię (6 zdjęć)