null

Ptaki i nietoperze w mieście

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od 2010 roku Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów realizuje program ochrony jerzyka.

Jerzyki, które są gatunkiem ptaków ściśle chronionym, przylatują do nas z Afryki na początku maja i pozostają przez ok. 3 miesiące. Są ptakami niezwykłymi, spokrewnionymi z kolibrami, z wyglądu podobnymi do jaskółek, chociaż są od nich większe, szybsze i latają znacznie wyżej. Ożywiają nasz osiedlowy krajobraz. Prawie całe swoje życie spędzają w powietrzu. Jedzą chwytając w locie ogromne ilości owadów, piją wodę lecąc tuż nad jej powierzchnią, w locie zbierają materiał na gniazdo (piórka i źdźbła trawy), a nawet kopulują i śpią niesione przez prądy powietrzne.

Jerzyki nigdy dobrowolnie nie lądują na ziemi, nie stąpają po ziemi i nie siadają na gałęziach drzew. Jerzyki związane są ze środowiskiem miejskim i wysokimi budynkami. W miastach nie budują gniazd na drzewach. Budynki, zwłaszcza wielorodzinne, stanowią dla nich jedyne miejsce gnieżdżenia się.

Bardzo dobrym miejscem na zainstalowanie skrzynki są przybudówki na dachach budynków. Skrzynka lęgowa dla jerzyka ma wymiary wewnętrzne 12 cm (wys.) x 18 cm (szer.) x 30 cm (dł.), jest więc mniejsza niż skrzynki dla innych ptaków. Mając na uwadze, że jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku. Zamontowane na przybudówce na dachu budynku skrzynki lęgowe nie wpływają ujemnie na estetykę budynku ani na jego stan techniczny, a jednocześnie zapewniają ptakom swobodny dolot. Jerzyki nie brudzą elewacji budynków, nie niszczą ich, nie czynią żadnych szkód.

Urząd Dzielnicy Ursynów sfinansował zainstalowanie oraz zapewnia czyszczenie i konserwację 55 skrzynek lęgowych dla jerzyków na wieżowcach na terenie Ursynowa.

Pismo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ws. ochrony jerzyka

Plakat informacyjny "Ochrona jerzyka"

Galeria budek jerzykowych na Ursynowie

 

Zobacz galerię (9 zdjęć)

Załączniki: