
W 2022 roku Ursynów obchodził 45-lat. Jako symboliczną datę powstania dzielnicy traktuje się 8 stycznia 1977 roku - wtedy pierwsi mieszkańcy otrzymali uroczyście klucze do mieszkań w bloku przy ulicy Puszczyka 5. To był dla nas bardzo ważny rok! Także dlatego, że pomagaliśmy naszym sąsiadom z objętej wojną Ukrainy.
W tym roku przypadła także 200. rocznica zakupu majątku na terenie dzisiejszej dzielnicy przez Juliana Ursyna Niemcewicza. Nasz patron piękną posiadłość nazwał od swojego drugiego imienia.
- Ten rok obfitował w wyjątkowe wydarzenia, takie jak specjalna jubileuszowa edycja Dni Ursynowa, gry miejskie, czy konkurs fotograficzny, ale przygotowaliśmy także we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym dwa filmy krótkometrażowe dotyczące dawnych wsi na terenie naszej dzielnicy. I w tej sprawie akurat nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
Oprócz wydarzeń przygotowanych specjalnie w związku z 45-leciem dzielnicy, urząd prowadził także prace inwestycyjne. Od lat sztandarowymi inwestycjami są te w oświatę i zieleń. W tym roku rozpoczęła się także budowa Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego.
Ten rok to także agresja Rosji na Ukrainę. Ursynów od początku wybuchu wojny organizował pomoc dla naszych sąsiadów: miejsca zbiórki darów, punkt informacyjny w urzędzie czy miejsce pobytowe w Arenie Ursynów.
Jak świętowaliśmy 45-lecie Ursynowa
- Na początku roku opublikowaliśmy filmik przygotowany przez Kompanię Teatralną Mamro, który z przymrużeniem oka obrazował moment przekazania kluczy do pierwszego mieszkania na ul. Puszczyka. Na elewacji Urzędu Dzielnicy Ursynów, od strony ulicy Gandhi, wyświetlony został logotyp naszego jubileuszu.
- 16 lutego, czyli w dniu urodzin Juliana Ursyna Niemcewicza, odbyła się premiera przygotowanego we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym filmu „Wsie Ursynowa. Introspekcje”.
- 16 grudnia odbyła się także premiera filmu „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie”. Obie premiery miały miejsce w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”.
- W drugi weekend czerwca odbyły się jubileuszowe Dni Ursynowa, których gwiazdami byli m.in. Kult i Organek. W maju zorganizowaliśmy Festiwal Kolorów, a we wrześniu Dzień Patrona Warszawy.
- Po kilku latach przerwy powrócił Konkurs Fotograficzny „Ursynów moja dzielnica”, ze specjalną kategorią 45-lecie Ursynowa.
- Odbyły się gry miejskie w stylu PRL-u: „Śladami Barei” oraz „Ale numer”.
- Noc Muzeów, podczas której zaprezentowaliśmy wystawę „Historia Ursynowa w obiektywnie”.
- 4 piesze i rowerowe wycieczki po Ursynowie.
- Warsztaty malowania figurek, w tym syrenki przygotowanej specjalnie na 45-lecie dzielnicy.
- W ciągu roku odbywały się także potańcówki i garażówki.
