null

Rondo Wolnej Białorusi na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie dłonie które trzymają tabliczkę z napisem Rondo Wolnej Białorusi.
Autor: UD Ursynów

Podczas ostatniego posiedzenia Rady m.st. Warszawy (14 października) jednogłośnie podjęto uchwałę  w sprawie nadania nazwy „Rondo Wolnej Białorusi” skrzyżowaniu al. Legionów Piłsudskiego (POW) i ul. Puławskiej. 

- Radni Warszawy jednogłośnie uchwalili nazwę Ronda Wolnej Białorusi. W imieniu wszystkich wnioskodawców chciałbym im serdecznie za to podziękować. Jesteśmy bodajże pierwszym miastem w Polsce i w Europie, które wysyła tak czytelny sygnał wsparcia dla narodu białoruskiego – mówi ursynowski radny, Paweł Lenarczyk.

Rondo Wolnej Białorusi to miejsce, gdzie będzie można organizować polsko-białoruskie akcje solidarnościowe oraz przygotowywać wielkoformatowe dzieła sztuki ulicznej. Rondo ma się  również stać miejscem upamiętnienia bohaterów białoruskich protestów.

- Składając wniosek w czerwcu do władz Warszawy o nadanie nazwy ronda Wolnej Białorusi, chcieliśmy dać sygnał wsparcia i wzmocnić walczący o wolność i demokrację naród białoruski. Jak ważna była to wówczas inicjatywa świadczy o tym dzisiejsza sytuacja na granicy Polsko – Białoruskiej. Reżim Łukaszenki nie tylko pokazuje na co go stać względem więzionych i prześladowanych obywateli Białorusi, ale również świadomie wywołuje kryzys migracyjny na naszej wschodniej granicy – dodaje radny Lenarczyk. 

W dzisiejszym spotkaniu z okazji nadania nazwy udział wziął  także Valery Kavalauski, szef gabinetu Sviatlany Tsikhanouskaj oraz przedstawiciele białoruskiej opozycji. Podczas wydarzenia wystąpił Wolny Chór. 

 

Na pierwszym planie dwóch mężczyzn i dwie kobiety trzymają flagi biało czerwono białe, transparent z napisem za Waszą i Naszą Wolność oraz tabliczki z napisem Rondo Wolnej Białorusi. Stoją na skrzyżowaniu al. Legionów Piłsudskiego (POW) i ul. Puławskiej.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Na pierwszym planie grupa osób w przebraniach biało czerwono białych. Stoją na skrzyżowaniu al. Legionów Piłsudskiego (POW) i ul. Puławskiej.