null

Różowe skrzyneczki na Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
 Wnętrze różowej skrzynki. Na zdjęciu podpaski i tampony w kolorze białym
Autor: UD Ursynów

Dzielnica Ursynów aktywnie włączyła się w akcję przeciwdziałania wykluczeniu menstruacyjnemu. „Różowe skrzyneczki” z początkiem roku szkolnego pojawiły się w ursynowskich szkołach, a także w urzędzie oraz podległych jednostkach. Można z nich pobrać artykuły higieniczne – tampony i podpaski. Są one w pełni ekologiczne i biodegradowalne. Urząd Dzielnicy Ursynów sfinansował zakup 150 skrzyneczek.

Inicjatorkami realizacji akcji na Ursynowie były radne: Sylwia Krajewska, Olga Górna, Karolina Mioduszewska i Małgorzata Szymańska. 

- Jestem bardzo szczęśliwa,  że także na Ursynowie zakupiliśmy skrzyneczki i to w takiej ilości. Jesteśmy pod tym względem wiodącą dzielnicą.  Dzięki tej akcji brak środków higienicznych przestanie być źródłem skrępowania czy powodem opuszczania zajęć - mówi ursynowska radna, Karolina Mioduszewska. – Jestem przekonana, że dzięki wsparciu i wrażliwości nas wszystkich, różowe skrzyneczki na Ursynowie nigdy nie będą puste – dodaje.

150 skrzyneczek w dzielnicy

Większość z zakupionych przez Urząd Dzielnicy Ursynów 150 skrzyneczek, trafiła już do wyznaczonych miejsc. Całość zostanie zamontowana do końca września. Różowe skrzyneczki znajdą się we wszystkich publicznych  szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, jednostkach organizacyjnych Dzielnicy: Ursynowskim Centrum Kultury ,,Alternatywy”, Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, w obiektach sportowych Ursynowskiego  Centrum Sportu i Rekreacji, placówkach Ursynoteki oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej. Skrzyneczki zostały też zamontowane w ogólnodostępnych toaletach ursynowskiego ratusza.


Akcja „Różowa skrzyneczka” w Warszawie

To oddolna inicjatywa kobiet w całej Polsce, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym. Chodzi również o zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. 

Od września w warszawskich szkołach, w których pojawią się różowe skrzyneczki, przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne na temat menstruacji. Dodatkowo, w ramach akcji m.st. Warszawa uruchomiło cyfrową mapę lokalizacji, w których znajdują się skrzyneczki. Będzie ona na bieżąco uaktualniana o kolejne adresy. Działania stolicy wspierają Warszawska Rada Kobiet i Młodzieżowe Rady Miasta i Dzielnic.

Więcej o akcji na stronie www.rozowaskrzyneczka.pl

Na zdjęciu od lewej radna Olga Górna, radna Karolina Mioduszewska oraz radna Sylwia Krajewska - radne Dzielnicy Ursynów prezentują różową skrzynkę na żółtym tle.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Montaż skrzynki w budynku urzędu. Skrzynka w kolorze różowym jest montowana na kremowej ścianie