Wydarzenie

null

Sąsiedzi zapraszają Sąsiadów: „János Esterházy. Niewymazana historia” i „Od pomówienia do spalenia”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
01.12.2021 16:00 - 01.12.2021 18:00
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w formie litery A, obróconej na bok. Z prawej strony zielony pionowy pasek.
Autor: UCK "Alternatywy"

„Sąsiedzi zapraszają sąsiadów” to cykl wydarzeń, w ramach których prezentujemy dokonania mieszkańców Ursynowa. Wstęp jest bezpłatny.
W pierwszej odsłonie cyklu odbędzie się pokaz dwóch filmów: „János Esterházy. Niewymazana historia” oraz „Od pomówienia do spalenia”, a po pokazie – spotkanie z ekspertami. Filmy wyprodukowała ursynowianka Marta Chalimoniuk-Nowak.

„János Esterházy. Niewymazana historia” to wzruszająca, burzliwa i tragiczna historia János Esterházego - hrabiego węgierskiego - która nadawałyby się na spektakularny serial, obrazujący historię Europy Środkowej od końca I wojny do czasów komunizmu. Film przedstawia losy Jánosa, syna Elżbiety Tarnowskiej, wnuka rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wychowywanego w polskim domu i polskiej kulturze, który po zmianie granic po traktacie w Trianon nagle został mieszkańcem Słowacji i wziął na swoje barki walkę o losy wszelkich mniejszości narodowych. Podczas wojny uratował wielu Polaków, Żydów, polski majątek (zarówno dobra kultury, jak i finansowe polskich banków), sam przemycał na Węgry w bagażniku swojego auta gen. Sosnkowskiego i w domu prowadził narady wojenne kluczowych polskich polityków i wojskowych. Ścigany zarówno przez nazistów, jak i sowietów, ukrywał się przez kilkanaście miesięcy w piwnicy z beczkami z winem, a po wojnie - za ujawnianie zbrodni stalinowskich, na czele z katyńską - został wywieziony na Łubiankę, skazany na wiele lat łagrów i pracy w fabryce porcelany, która odebrała mu resztki zdrowia. Do 1957 r. przebywał w 11 więzieniach - we Lwowie i w Czechosłowacji - od Pilzna po Leopoldov; zmarł w najcięższym więzieniu dla więźniów politycznych w Mirovie, a jego prochów nie wydano rodzinie aż do 2017 r. Historię życia Jánosa znamy przede wszystkim z korespondencji listowej z siostrą Marią, na bazie której powstała część scenariusza tego filmu, który wyreżyserował Grzegorz Kubaszko. Są w nim również sceny fabularyzowane z udziałem opolskich aktorów - Grażyny Misiorowskiej i Andrzeja Czernika. Wystąpili także historycy z Polski i Węgier, postulator procesu beatyfikacyjnego Jánosa z Egeru, minister spraw zagranicznych Rep. Czeskiej czy prosto Nowego Jorku - dyr. Ligi Przeciw Zniesławieniu. Po miejscach związanych z Jánosa w Czechach, na Słowacji i Węgrzech oprowadza Michał Zabłocki.

„Od pomówienia do spalenia” to z kolei opowieść o pomówieniach i szukaniu kozłów ofiarnych, szczególnie w sytuacjach nagłych zmian pogodowych czy pandemii. Są to tematy uniwersalne aż do dziś, w czasach zmian klimatycznych i koronawirusa. Jednak przed wiekami szukaniu na siłę winnych wszelkich nagłych niespodziewanych sytuacji towarzyszyły skazania na śmierć i nader często - przejmowanie majątków ofiar. Pomawiano o konszachty z diabłem nie tylko kobiety, także mężczyzn czy nieletnich. O genezie strachu przed diabelskimi mocami i procesach o czary opowiadają w filmie Grzegorza Kubaszki znamienici eksperci z dziedziny antropologii, historii i psychologii. Film w atrakcyjny i artystyczny sposób łączy dokument z animacjami powstałymi z oryginalnych rycin.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji „Alternatyw” oraz online.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.