Wydarzenie

null

Spacer po dawnych wsiach ursynowskich - Stary Imielin

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.05.2023 11:00 - 27.05.2023 12:00
Zbiórka na przystanku Grabów
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w formie litery A, obróconej na bok. Z prawej strony zielony pionowy pasek.
Autor: UCK "Alternatywy"

Poruszając się szklakiem pozostałości wsi, uczestnicy będą odkrywać kolejne opowieści ukazujące ich bogactwo kulturowe i przyrodnicze. W maju poznamy historię Imielina, który w 1445 roku otrzymał z rąk księcia Bolesława IV prawo chełmińskie. W XVI wieku stanowił on własność rodu Służewskich, z kolei przez kolejne dwa stulecia właścicielem tej ursynowskiej wsi byli wojewoda inowrocławski Jakub Hieronim Rozdrażewski i jego spadkobiercy. Udział bezpłatny.

Pod koniec XVIII wieku Imielin tworzył wspólną własność z Wyczółkami, licząc łącznie 35 domów, a jego właścicielem był Grabowski – podczaszy warszawski. W XIX wieku na terenach Imielina powstały wsie i folwarki: Grabowo, Grabówek, Krasnowola i Ludwinowo. W 1864 roku, po uwłaszczeniu, na około 270 hektarach gruntu istniało 21 gospodarstw chłopskich. W roku 1905 Imielin liczył 23 domy i 296 mieszkańców. W okresie międzywojennym zlokalizowana była tu karczma. Obecnie teren ten nosi nazwę Stary Imielin.

Spacer poprowadzi Małgorzata Jaszczołt – z wykształcenia etnolożka, autorka wielu wystaw, dokumentów filmowych i artykułów.

Wydarzenie odbywa są w ramach projektu (NIE)DAWNO NA URSYNOWIE... finansowanego ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej 2023.

Zbiórka na przystanku Grabów!!!

Bezpłatne wejściówki w recepcji “Alternatyw” i online.

Grafika do informacji. Szczegóły w treści.