Wydarzenie

null

Spacer po dawnych wsiach ursynowskich - Wolica

Drukuj otwiera się w nowej karcie
30.09.2023 11:00 - 30.09.2023 13:00
róg ul. Nugat i ul. Nowoursynowskiej (koło kwiaciarni)
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w formie litery A, obróconej na bok. Z prawej strony zielony pionowy pasek.
Autor: UCK "Alternatywy"

Spacer poprowadzi Julia Kunikowska – etnolog, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej i Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych UW. Pisze pracę doktorską na temat Wolicy. Wydarzenie odbywa są w ramach projektu (NIE)DAWNO NA URSYNOWIE... finansowanego ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej 2023.

Wolica to dawna wieś, której powstanie datuje się na drugą połowę XIV wieku. Obecnie znajduje się w granicach Ursynowa i Wilanowa. Jej nazwa pochodzi od słowa "wolnizna", oznaczającego zwolnienie (na jakiś czas) nowych mieszkańców z płacenia podatków. Wolica przez lata zmieniała właścicieli. Należała między innymi do króla Jana III Sobieskiego, a także do rodów Potockich i Branickich. Wieś włączono do stolicy w 1951 roku, ale do połowy lat 90. przypominała bardziej Podlasie, niż Warszawę - Wolica zagrała je w filmie "Piłkarski Poker", a w "Żonie dla Australijczyka" na wolickich polach tańczyli Wiesław Gołas i Elżbieta Czyżewska. Wolicka ziemia była niezwykle żyzna, a gospodarze zaopatrywali "miasto" w warzywa. W latach 70. i 80. zostali wywłaszczeni pod budowę Ursynowa Południowego. Ceny za metr kwadratowy ziemi były niezwykle niskie, a od decyzji nie można się było odwołać. W latach 90. zaczęto stawiać pierwsze bloki i grodzone osiedla. Dzisiejsza Wolica jest miejscem na pograniczu miasta i wsi. O wiejskiej przeszłości przypominają przydrożne krzyże, wąskie drogi, których układ nie zmienił się od setek lat, a także ostatnie trzy drewniane domy.

Miejsce spotkania: róg ul. Nugat i ul. Nowoursynowskiej (koło kwiaciarni).

Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji “Alternatyw” i online.

Grafika do informacji. Szczegóły w treści