Ursynów jest miejscem wyjątkowym na mapie wielkomiejskiej Warszawy. Pod miejską tkanką blokowisk wciąż rozgrywa się ukryte życie dawnych wsi. Poruszając się szklakiem ich pozostałości, uczestnicy odkrywają kolejne opowieści ukazujące ich bogactwo kulturowe i przyrodnicze.
Podczas tego spaceru poznamy historię wsi Wyczółki. Początkowo była to wieś szlachecka, licząca 6 łanów (około 100 hektarów), a jej historia znana jest od 1464 roku, kiedy to jej dziedzicem był Piotr Drozd. W 1789 roku liczyła łącznie z Grabowem i Imielinem 35 domów. Od chwili jej powstania aż do końca XIX wieku kilkakrotnie zmieniali się jej właściciele. Pod koniec XIX wieku wzniesiono tu, istniejący do dzisiaj, drewniany dworek-willę z ogrodem w stylu angielskim. Obok powstała, zachowana do dziś, „biała willa” Łasowskiego, przedsiębiorcy budowlanego. Brak tu przykładów tradycyjnej wiejskiej zabudowy. Czytelny został jednak pierwotny układ drożny, działki siedliskowe oraz rozłogi pól uprawnych – przekształcone i stopniowo znikające pod budynkami mieszkalnymi.
Spacer poprowadzi Julia Włodarczyk - etnolog, specjalista w dziedzinie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, autorka artykułów o tej tematyce. Związana z muzealnictwem i projektowaniem wystaw. Od 2011 r. uczestniczy w projektach mających na celu dokumentację i popularyzację dziedzictwa kulturowego dzielnicy Ursynów.
Wydarzenie odbywa są w ramach projektu (NIE)DAWNO NA URSYNOWIE... finansowanego ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej 2023.
Zbiórka: przystanek Wyczółki 01.
Bezpłatne są wejściówki dostępne w recepcji “Alternatyw” i online.