Wydarzenie

null

Spacery po Zielonym Ursynowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
23.10.2022 14:00 - 23.10.2022 17:00
Zielony Ursynów, Warszawa

Wycieczki po Ursynowie cieszą się nieustającą popularnością. Dlatego zapraszamy na kolejne dwie piesze wyprawy. Tym razem obie po Zielonym Ursynowie. Pierwsza wycieczka “Mroczne i zaskakujące Wyczółki” odbędzie się 9 października. Druga 23 października pod hasłem “Enigmatyczne Pyry”. Przewodnikiem na obu będzie Mariusz Prządak. Nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

“Mroczne i zaskakujące Wyczółki”

Wycieczka odbędzie się 9 października (niedziela). Wystartuje o godz. 14.00, trasa wyniesie ok. 5 km i potrwa ok. 2 godzin. Miejsce zbiórki to skrzyżowanie ulic Poleczki i Puławskiej.

Wyczółki to tajemnicza i trochę zapomniana część Ursynowa, której historia sięga szlacheckiej wsi z XIV wieku. Miejsce obrosło wieloma legendami. Podczas spaceru usłyszycie także m.in. o Torze Wyścigów Konnych Służewiec, tajnej radiostacji MSZ, Stefanie Kuryłowiczu oraz o najstarszym i jednocześnie najnowocześniejszym w Warszawie więzieniu.

Na szlaku pojawi się również najbardziej zaawansowane laboratorium naukowe w Polsce,  jeden  z najnowocześniejszych ośrodków badawczych w dziedzinie nanotechnologii i zaawansowanych materiałów w całej Europie.

“Enigmatyczne Pyry”

Wycieczka odbędzie się również w niedzielę, 23 października. Wystartuje o godz. 14.00, trasa wyniesie ok. 5 km i potrwa ok. 2-3 godzin. Miejsce zbiórki to teren przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach (ul. Szumiąca 5, od strony Puławskiej).

Podczas wyprawy z Pyr do Moczydła będziecie mogli odkryć nieznaną twarz Ursynowa, pełną zieleni, lasów i oczek wodnych. Po drodze zobaczycie także jak wyglądała stacja kolejki w Pyrach, legendarna “Baszta” zaprojektowana przez Władysława Marconiego, która w czasach PRL-u obrosła legendą kulinarną i erotyczną.

Swoje sekrety przedwojenne, okupacyjne i PRL-owskie odkryje Las Kabacki. Odwiedzicie jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, czyli Centrum Operacji Powietrznych. Właśnie tu, w tajnej jednostce wojskowej “Wicher”, polscy kryptolodzy pracowali nad łamaniem kodów niemieckiej Enigmy.

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.