null

Spis powszechny: 25 września „noc spisowa” 

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na niebieskim tle widoczna jest uśmiechnięta czteroosobowa rodzina, dodatkowo napis noc spisowa

Został już tylko tydzień na udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązek ten dotyczy każdej osoby mieszkającej w Polsce. Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, Urząd m.st. w Warszawie organizuje „noc spisową” w ośmiu dzielnicach. Na Ursynowie będzie można się spisać także podczas Dnia Patrona, 26 września (niedziela), w Parku Przy Bażantarni. 

W sobotę, 25 września 2021 roku w ośmiu urzędach dzielnicowych w Warszawie (Ursynów, Bielany, Wola, Ochota, Mokotów, Targówek, Praga-Południe oraz Praga-Północ) pracownicy Delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich będą obsługiwać osoby, które zgłoszą się w celu dopełnienia ustawowego obowiązku samospisu w godzinach 9.00 - 22.00. W pozostałych dzielnicach punkty spisowe będą czynne tego dnia w godzinach 9.00 - 13.00.


Dodatkowo w niedzielę, 26 września, zapraszamy także do namiotu spisowego podczas Dnia Patrona. W Parku Przy Bażantarni będzie można się spisać w godzinach 11.00 - 16.00.

Przypominamy, że punkty spisowe działają także od poniedziałku do piątku we wszystkich urzędach dzielnic (w dzielnicy Śródmieście przy ul. Kruczkowskiego 2), w godzinach 9.00 - 16.00. Ich wykaz jest dostępny na stronie BIP Urzędu m.st. Warszawy. Wypełnić obowiązek spisowy można również poprzez infolinię 22 279 99 99.
Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa od początku kwietnia i zakończy się 30 września. Służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków.

 
Wciąż wiele osób odkłada ten obowiązek, często czekając na ostatnią chwilę. Warto jednak pamiętać, że im dłużej będziemy czekać, tym większe prawdopodobieństwo stresu i problemów związanych np. z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią spisową w ostatnich dniach września. Myślenie, że spis mnie nie dotyczy to błąd. Spis powszechny jest obowiązkowy dla każdego. Odbywa się on zaledwie raz na dziesięć lat. Wypełnienie formularza trwa kilka minut.


Pozyskane w ten sposób informacje są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, na podstawie których  w spisie danych będą dzielone środki finansowe i podejmowane decyzje dotyczące dostosowania usług publicznych do potrzeb lokalnych społeczności – m.in. w zakresie infrastruktury i opieki zdrowotnej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, działalności placówek bibliotecznych, transportu, uruchamiania programów wsparcia dla bezrobotnych, osób starszych czy wykluczonych cyfrowo.