null

Spis powszechny - rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na niebieskim tle uśmiechnięta kobieta z długimi włosami ubrana w białą bluzkę
Autor: UD Ursynów

Rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie na terenie województwa mazowieckiego w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Będą się kontaktować z osobami, które do tej pory samodzielnie nie wywiązały się z obowiązku spisowego przez internet lub telefonicznie.

Podczas dokonywania spisu metodą wywiadu bezpośredniego rachmistrzowie zobowiązani są do przestrzegania zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Rachmistrza spisowego można poznać po identyfikatorze zawierającym: imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz informację o okresie, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. lub dzwoniąc na infolinią spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99 (należy wybrać 1 – narodowy spis powszechny ludności i mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). W przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.