null

Spis powszechny także dla maturzystów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na górze napis Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, niżej cztery postaci, dwóch mężczyz i dwie kobiety

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań to dla większości tegorocznych maturzystów pierwszy obywatelski obowiązek w życiu. Poprzez samospis internetowy na stronie spis.gov.pl można współuczestniczyć w tym badaniu na własnych warunkach, pamiętając że liczy się każdy. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy dla osób, które ukończyły 18 lat i potrwa do 30 września 2021 roku.

Matura jest egzaminem dojrzałości, po zdaniu którego można wejść w dorosłe życie. Jego wynik zadecyduje o przyszłości - dalszej edukacji lub zawodzie. Po ukończeniu 18 lat młode osoby stają się dorosłe, nabywają swoje prawa i obowiązki jako obywatele. Jednym z takich obowiązków - raz na 10 lat - jest udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Jest to nie tylko możliwość potwierdzenia swojej dojrzałości obywatelskiej, ale również bezpośredniego wpływu na obraz współczesnego młodego pokolenia, pokazując jego stosunek  do narodowości, wyznania, czy niepełnosprawności.

O Narodowym Spisie Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września br.

Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

 Pamiętaj – spisując siebie – spisz wszystkich mieszkających z Tobą!

Na górze grafiki jest napis: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Poniżej widać pięć kół, na których umieszczone są napisy: Maturzysto, jesteś pełnoletni, więc możesz się spisać! To Twój pierwszy obywatelski obowiązek! Wypełnij formularz na stronie spis.gov.pl. Kolejna taka szansa dopiero za dziesięć lat! Na ostatnim kole są cztery małe kółka ze znakami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, obok nich napis: Liczymy się dla Polski! Na dole grafiki widać kilka siedzących młodych osób, wokół których rozłożone są zeszyty, artykuły biurowe, plecaki, laptop. W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, NSP 2021.