Wydarzenie

Spotkanie wokół książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

11.01.2022 19:00 - 11.01.2022 20:00
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w formie litery A, obróconej na bok. Z prawej strony zielony pionowy pasek.
Autor: UCK "Alternatywy"

Służące, ciche i nieznane bohaterki warszawskiej codzienności, to główne postacie książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących” wydanej przez Muzeum Warszawy. Opowieść o nich zaczyna się na przełomie XIX i XX w., kiedy zawody związane z usługami domowymi wykonywała blisko jedna czwarta osób pracujących w stolicy, a zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety.

W dwudziestoleciu międzywojennym w mieszczańskich domach sprzątały, gotowały i prały rzesze służących. Mimo liczebności tej grupy i jej znaczenia dla codziennego funkcjonowania miasta, nie cieszyła się ona dotąd szczególnym zainteresowaniem historyków. Autorzy i autorki tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji opisują losy służących w sposób podmiotowy, a przy tym – niezwykle barwnie i ciekawie. Przyglądają się procesom ich zatrudniania, badają różnice kulturowe pomiędzy nimi i ich chlebodawcami, analizują kierowany do nich przekaz (również polityczny), a także skalę uprzedzeń napędzających konflikty klasowe. Co więcej, badaczki i badacze nie zatrzymują się na tym, co było, ale nawiązują do współczesności: zastanawiają się, co stało się z pracą domową po 1945 r. i kto – oraz na jakich warunkach – obecnie ją wykonuje.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji „Alternatyw” oraz online.

Grafika, na której znajduje się napis: Niewidoczne. Historia warszawskich służących.

Sprawdź lokalizację na mapie