Szkoła inna niż wszystkie już po debacie publicznej

We wtorek, 7 listopada w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w sali im. J.U. Niemcewicza odbyła się dyskusja pokonkursowa na temat koncepcji architektonicznej szkoły podstawowej i przedszkola przy ul. Zaruby. W debacie udział wzięli: laureaci konkursu zdobywcy I i III miejsca, Pani Marlena Happach – Architekt Miasta i Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Pan Robert Kempa – Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Pani Joanna Gospodarczyk – Dyrektor Biura Edukacji, Pani Agata Łuczyńska – Prezes Fundacji „Szkoła z Klasą” oraz przedstawiciele sądu konkursowego. Konkurs odbywał się w ścisłej współpracy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Dzielnicy Ursynów oraz Biura Edukacji. Jest to pierwszy obiekt oświatowy w stolicy, którego koncepcja powstała na bazie konkursu architektonicznego, w którym jakość architektury ma stanowić o tym jak będzie wyglądała szkoła na Zaruby nie praktyka szukania poprzez kryterium ceny bądź czasu. Prezentację zwycięskich prac oraz ożywioną dyskusję na temat tego jak powinna wyglądać placówka na miarę 21 wieku poprzedziło wprowadzenie Pani Dyrektor Joanny Gospodarczyk pt. „Jakiej szkoły potrzebujemy w Warszawie?”. Według Pani Dyrektor „szkoła powinna być przyjazna, bezpieczna, otwarta, ucząca podejścia z uwrażliwieniem na piękno i architekturę. Musimy uciec od przeładowania reklamami, zbytniej kolorystyki. Powinniśmy czerpać z założeń modernizmu i niezwykle udanych projektów architektonicznych szkół, które powstawały w tamtym okresie. Szkoła powinna dawać dużo kontaktu z zielenią, wkomponowywać się w lokalne otoczenie.”  Mamy nadzieję, że szkoła która już w 2019 r. powstanie na Kabatach będzie spełniać wszystkie te założenia.
Zobacz galerię (12 zdjęć)