null

Turbiny na dachu urzędu – podsumowanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie dwie turbiny na dachu Urzędu niebieskie niebo z białymi chmurami w tle widać bloki
Turbiny na dachu urzędu | Autor: UD Ursynów

Podsumowujemy rok działania dwóch turbin wiatrowych zamontowanych na dachu Urzędu Dzielnicy Ursynów. Łącznie od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku wyprodukowały 7 691,68 kWh „zielonej energii”, co daje oszczędność 6 172,35 zł. Inwestycja powinna zwrócić się po 6,5 roku. Ursynowski ratusz jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały tego typu turbiny.

Koszt dostawy i montażu turbin wiatrowych wyniosły prawie 40 tys. zł. Przy obecnych stawkach zakupu i dystrybucji oraz poziomie produkcji energii, czas zwrotu inwestycji to ok. 6,5 roku.

- Pierwotnie zakładaliśmy, że czas zwrotu inwestycji to ok. 9 lat. Przy rosnących cenach energii turbiny mogą się zwrócić nawet szybciej niż w 6,5 roku. Nie chodzi jednak tylko o opłacalność. Bardzo zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach i ochronie środowiska. Mam nadzieję, że wyznaczamy kierunek dla kolejnych instytucji publicznych. Tylko inwestycje w zieloną energię zmniejszą emisję związaną z wytwarzaniem prądu – mówi Klaudiusz Ostrowski, zastępca burmistrza Ursynowa.

Urządzenia są ciche i bezpieczne. Mają 2,6 metra wysokości oraz 1,8 metra średnicy. Zostały opracowane przez polskich inżynierów. Wykonane zostały z odpornych na warunki atmosferyczne kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę. Łączna moc znamionowa dwóch turbin wynosi do 4 kW (moc chwilowa do 5kW).

Tabelka

Tabelka do artykułu