
W sobotę, 8 stycznia 1977 roku pierwsi mieszkańcy otrzymali uroczyście klucze do mieszkań w bloku przy ulicy Puszczyka 5. To wydarzenie traktujemy jako symboliczną datę powstania Ursynowa. W związku z tą rocznicą Urząd Dzielnicy Ursynów przygotował wiele wyjątkowych wydarzeń.
W tym roku przypada także 200. rocznica zakupu majątku na terenie dzisiejszej dzielnicy przez Juliana Ursyna Niemcewicza. Nasz patron piękną posiadłość nazwał od swojego drugiego imienia. I tak powstał Ursynów.
- Kiedy 45 lat temu pan Wacław Oświt, betoniarz Kombinatu Warszawa Południe oraz pielęgniarka Barbara Dondalska otrzymali klucze do pierwszych mieszkań w ursynowskim bloku nikt nie przypuszczał, że wyrośnie tu tak wspaniałe osiedle, a właściwie małe miasteczko. Od lat prężnie się rozwija i zachwyca nie tylko swoich mieszkańców, jest też pożądanym miejscem zamieszkania. Ursynów to w tej chwili niespełna dwustutysięczna wyjątkowa społeczność, dumna ze swojej historii i silna nowoczesnością – mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
Dzisiaj to jedna z największych warszawskich dzielnic, znakomicie skomunikowana z pozostałą częścią Warszawy, zielona, zapewniająca miejsce do edukacji, wypoczynku, rekreacji, ze znakomitą ofertą kulturalną, mnóstwem imprez plenerowych.
Świętujemy 45-lecie Ursynowa – startujemy dokładnie 8 stycznia (sobota)!
- Zaczynamy premierą filmiku, który z przymrużeniem oka zilustruje przekazanie kluczy do pierwszego mieszkania na Ursynowie. A nie obyło się bez komplikacji. Filmik został przygotowany przez Kompanię Teatralną Mamro i zostanie zaprezentowany na stronie internetowej urzędu oraz na profilu na Facebooku.
- Zaraz po zmroku na elewacji Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, od strony ulicy Gandhi wyświetlony zostanie logotyp naszego jubileuszu.
- O godz. 18.00 rozpoczniemy także zapisy na grę miejską „Śladami Barei”, która zaplanowana jest na niedzielę, 23 stycznia.
- 16 lutego, czyli w dniu urodzin Juliana Ursyna Niemcewicza planujemy premierę przygotowanego przez Muzeum Etnograficzne filmu „Wsie Ursynowa. Introspekcje”. To będzie wyjątkowa opowieść o tym jak tereny wiejskie w obrębie dzisiejszego Ursynowa zamieniały się w miasto i ile jeszcze z nich zostało. Będziemy prezentować także krótkie filmiki z udziałem znanych mieszkańców dzielnicy oraz wyjątkowych miejsc.
W związku z jubileuszem planujemy także wyjątkowe Dni Ursynowa w drugi weekend czerwca oraz potańcówki z niespodziankami (m.in. z udziałem Ludowego Zespołu Artystycznego Promni im. Zofii Solarzowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), konkurs fotograficzny, a także wiele innych atrakcji, o których będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej: https://ursynow.um.warszawa.pl/ i urzędowego profilu na FB: https://www.facebook.com/warszawa.ursynow.