Wydarzenie

null

Ursynów okresu transformacji. Spacer

Drukuj otwiera się w nowej karcie
29.05.2022 11:00 - 29.05.2022 12:00
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, Gandhi 9, 02-776 Warszawa
Logo Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" w formie litery A, obróconej na bok. Z prawej strony zielony pionowy pasek.
Autor: UCK "Alternatywy"

Spacer poprowadzi Lidia Pańków – dziennikarka, reporterka i redaktorka zajmująca się zagadnieniami przestrzeni i kulturą wizualną XX w. w kontekście przemian społecznych. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Oś spinająca dwie części Ursynowa, czyli Aleja Komisji Edukacji Narodowej, zaczęła nabierać kształtu dopiero w czasach transformacji. Jednocześnie wizje tego, jak mogłoby wyglądać ursynowskie centrum, począwszy od ciągów usługowych rozwijanych przez Krzysztofa Dzika i kompleksów handlowo-gastronomicznych Andrzeja Szkopa po projekt Pasażu Ursynowskiego Marka Budzyńskiego z połowy lat 80., wpływały na późniejsze decyzje urbanistyczne i architektoniczne. Jak architekci tacy jak Włodzimierz Witaszewski, Andrzej Szkop podejmowali dialog z pierwotnymi założeniami osiedla Ursynów Północny? Gdzie można dopatrzeć się ich śladów na Natolinie? W jaki sposób architekci przestawiali się na rynkowe zasady projektowania i współpracę z deweloperem? Wreszcie – kto tak naprawdę, poza Markiem Budzyńskim, autorem dwóch kolonii mieszkaniowych, stoi za współczesną powłoką KEN-u?

Spacer poprowadzi Lidia Pańków – dziennikarka, reporterka i redaktorka zajmująca się zagadnieniami przestrzeni i kulturą wizualną XX w. w kontekście przemian społecznych. Autorka książki „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego” (Czarne, 2016).

Projekt finansowany ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Spotykamy się w Paprotka Cafe- Pasaż Ursynowski 3/U3.

Zapisy.

Plakat do wydarzenia.

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.