null

Ursynów pomógł tysiącom uchodźców

Drukuj otwiera się w nowej karcie
sala w z duzym oknem, a długości oka stoją krzesełka i stoliki przy których siedzą ludzie i rozmawiają
Ursynów pomógł tysiącom uchodźców | Autor: UD Ursynów

Dzisiaj, 29 kwietnia br., po blisko dwóch miesiącach, zamykamy punkt dedykowany uchodźcom z Ukrainy, w którym wszyscy potrzebujący mogli uporządkować swoje sprawy związane z zatrudnieniem. W dniach największego zainteresowania „Internet Work CAFE (Ukraine)” odwiedzało ponad sto osób dziennie, a w punkcie udzielono pomocy łącznie kilku tysiącom uchodźców. Rozwiązanie unikatowe w skali Warszawy pozwalało na skuteczną pomoc wtedy, kiedy była najbardziej potrzebna.

W związku ze zmniejszoną  liczbą uchodźców korzystających  z siedziby urzędu dalsze wsparcie będzie udzielane w punkcie  informacyjnym znajdującym się w Wydziale Obsługi Mieszkańców.

- Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz pracowników urzędu uchodźcy z Ukrainy w „Internet CAFE Ukraine”  otrzymywali pomoc w ojczystym języku, uzyskiwali informacje, mieli miejsce do pracy zdalnej i uporządkowania spraw administracyjnych i zawodowych. W czasie największej fali napływu uchodźców nasi goście otrzymali wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia i odnalezieniu się na polskim rynku pracy - mówi Zastępca Burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak. – Pomagając uchodźcom w tym punkcie zdobyliśmy cenne doświadczenie związane z prowadzeniem tego typu miejsca. Nie wykluczamy uruchomienia w przyszłości podobnego punktu w naszej dzielnicy, adresowanego nie tylko do uchodźców, ale wszystkich osób przedsiębiorczych z Ursynowa – dodaje. 

Jak pomagaliśmy?

W punkcie przez blisko dwa miesiące zainteresowani otrzymywali wszelką możliwą pomoc. Było to wsparcie w kontakcie z innymi urzędami, pracodawcami, ale także doradztwo zawodowe, przygotowanie dokumentów związanych z pracą oraz informacje o możliwościach zatrudnienia i polskich przepisach. Dla części osób punkt był miejscem świadczenia pracy zdalnej lub tymczasowym biurem firmy. W dniach największego zainteresowania punktem pomocy udzielało równocześnie dwóch pracowników urzędu oraz czterech wolontariuszy. Wsparcia udzielali także ursynowscy przedsiębiorcy - przekazując oferty pracy, które były na bieżąco wywieszane na tablicach informacyjnych. 

Rozwiązanie unikatowe w skali Warszawy

Punkt został uruchomiony 9 marca br., czyli prawie od początku napływu uchodźców i był jedynym tego typu miejscem w Warszawie. Ursynowski samorząd udostępnił w nim komputery z dostępem do Internetu oraz możliwością wydruku. Było to miejsce na spotkania z potencjalnymi pracodawcami, a także miejsce z szeroko rozumianym wsparciem związanym z tematyką zatrudnienia w Polsce. W sali funkcjonował także kącik dla dzieci, co pozwalało matkom odwiedzającym punkt na wygodne korzystanie z przygotowanej propozycji, a dzieciom naukę i zabawę. Odwiedzający punkt mogli skorzystać z kącika z kawą, herbatą i wodą, doładować smartfona lub inny sprzęt elektroniczny, wydrukować, a także zeskanować lub skopiować dokumenty.

sala w z duzym oknem, a długości oka stoją krzesełka i stoliki przy których siedzą ludzie i rozmawiają
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Na pierwszym planie widać stolik kartę w języku polskim przetłumaczoną na ukraiński że to jest miejsce rozmów i spotkań. Widać laptopy i dwie osoby siedzące po obu stronach stolika którym widać tylko dłonie, krzesło na którym leży torebka
Na pierwszym planie jasna sala, dziecko bawiące się z osoba przebrane w strój misia, w tle widać kolorowe stoliki i krzesełka oraz duże okno