Ursynowskie Dyktando - rejestracja rozpoczęta

Sala Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji na której widać uczestników dyktanda, którzy są w trakcie jego pisania.
Autor: UD Ursynów

21 listopada (niedziela) o godz. 10.00 rozpocznie się szesnaste Ursynowskie Dyktando im. Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego. Ze względu na trwająca pandemię, wydarzenie zostało przewidziane dla mniejszej  liczby osób (152 uczestników), ale z transmisją, która da możliwość zadawania pytań w trakcie publicznej rozmowy o języku polskim.

Wydarzenie odbędzie się w sali sportowej Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji (UCSiR) przy ul. Dereniowej 48. Tradycyjnie uczestnicy zmierzą się z tekstem przygotowanym przez prof. dr hab. Jerzego Bralczyka oraz doc. dr Grażynę Majkowską.

- Nieprzerwanie od szesnastu lat ursynowianie, warszawiacy, a także mieszkańcy wielu innych miast licznie uczestniczą w  Ursynowskim Dyktandzie. Od kilku lat jest to listopad, a miejscem spotkań jest sala UCSiR przy ul. Dereniowej. – mówi Robert Kempa, Burmistrza Dzielnicy Ursynów. – Zapraszam wszystkich mieszkańców dzielnicy do sprawdzenia znajomości swojej ortografii. Jak co roku będzie to wspaniała przygoda z językiem polskim -  dodaje.

W tym roku, mimo nadal nieopuszczającej nas pandemii, Urząd powraca do organizacji Dyktanda w zwyczajowej formule, czyli na sali – oczywiście w reżimie sanitarnym. Będzie ono dla zmniejszonej liczby osób (152 uczestników), ale z transmisją, która da możliwość zadawania pytań w trakcie publicznej rozmowy o języku polskim pomiędzy prof. Bralczykiem a doc. Majkowską nie tylko przez uczestników wydarzenia z sali, ale także internautów na specjalnie przygotowanym czacie.

Reguły uczestnictwa nie ulegają zmianie, ale wiek uczestników jest ograniczony od 12. roku życia, co oznacza, że nie będzie w tym roku kategorii Młodziki. Osoby, które zarejestrują się na nasze Dyktando (niezbędne jest wypełnienie i przesłanie karty rejestracyjnej) będą miały też obowiązek złożenia w dniu Dyktanda oświadczenia o stanie zdrowia uczestnika.

Startujemy 21 listopada (niedziela) o godz. 10.00!

Uczestnicy zmierzą się tradycyjnie z tekstem przygotowanym przez prof. dr. hab. Jerzego Bralczyka oraz doc. dr Grażynę Majkowską. W oczekiwaniu na wyniki publiczność wysłucha wykładu na temat języka polskiego oraz zapozna się z zasadami pisowni trudnych słów użytych w dyktandzie.

Zapisy do udziału w Dyktandzie będą przyjmowane od 2 listopada do 18 listopada 2021 r., lub do wyczerpania limitu miejsc. O wpisie na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń wraz z kartą rejestracyjną. Wcześniejsze zgłoszenia nie będą przyjmowane.

Zgłaszać się można:

lub osobiście

• UD Ursynów, al. KEN 61, (pon. - pt. w godz. 8.00-16.00).

W Dyktandzie wyłonieni zostaną laureaci w trzech kategoriach:

• Open - uczestnicy Dyktanda, z wyłączeniem kategorii Ekspert
  • Juniorzy - roczniki 2003 – 2009
  • Ekspert - osoby, które zawodowo zajmują/zajmowały się ortografią języka polskiego (w tym absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowi z tego zakresu) oraz wszyscy laureaci (za laureata uważa się zdobywcę 1, 2 lub 3 miejsca) dzielnicowych, miejskich, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich Dyktand (z wyłączeniem laureatów Ursynowskich Dyktand w kat. Juniorzy i Młodziki).

UWAGA!

• Każdy Uczestnik jest zobowiązany do wypełnienia Karty Rejestracyjnej (załącznik nr 1 do Regulaminu). Oryginał Karty musi być dostarczony Organizatorowi nie później niż w dniu Dyktanda. Brak podpisanej Karty Rejestracyjnej jest równoznaczny z niewpisaniem na listę uczestników.
  • Wszyscy Uczestnicy Dyktanda zobowiązani są do respektowania reżimu sanitarnego, czyli obowiązujących tego dnia rządowych wytycznych dot. organizacji imprez w okresie pandemii COVID-19, w tym zakrywania ust i nosa oraz zachowania odpowiedniego dystansu; posiadanie środków ochrony będzie sprawdzane przy wejściu na teren wydarzenia; w przypadku ich braku organizator odmówi prawa wstępu na Dyktando.
  • W dniu Dyktanda, przed wejściem do sali, w której odbędzie się Dyktando, wszyscy Uczestnicy Dyktanda zobowiązani są do  wypełnienia Oświadczenia o stanie zdrowia uczestnika w dniu 21 listopada 2021 roku w trakcie trwania epidemii COVID-19będącego Załącznikiem nr 2  do Regulaminu XVI Ursynowskiego Dyktanda im. Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego. Brak podpisanego oświadczenia jest równoznaczny z wykreśleniem przez Organizatora z listy uczestników.
  • Jeśli Uczestnik po wejściu na teren imprezy wykaże objawy chorobowe (kaszel, katar itp.), zostanie wyproszony z terenu imprezy.
  • Odpowiedzialność karna za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów sanitarnych spoczywa na Uczestniku.

Około godziny 17.00 w dniu Dyktanda planujemy publikację na stronie https://ursynow.um.warszawa.pl/ prawidłowo napisanego tekstu tegorocznego dyktanda.

Zapraszamy serdecznie!

Plakat do wydarzenia pn. Ursynowskie Dyktando