null

Urząd Dzielnicy Ursynów 10 tys. obiektem na Niepełnosprawnik.eu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
IMG_477612 sierpnia podczas briefingu prasowego Fundacja TUS przedstawiła wyniki przeprowadzonego w lipcu br. audytu Urzędu Dzielnicy Ursynów, który w dziś został obiektem numer 10 000 w bazie miejsc publicznych przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Dotyczy to zarówno eliminacji barier architektonicznych, jak również przygotowania pracowników Wydziału Obsługi Mieszkańców. Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy uważany jest za jeden z najbardziej przyjaznych osobom niepełnosprawnym spośród stołecznych urzędów. W 2012 r. ursynowski urząd był partnerem merytorycznym kampanii informacyjno-promocyjnej „Urząd dostępny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną”. W lipcu br. Urząd przeszedł audyt Fundacji TUS. Korzystanie z przestrzeni publicznej i dostęp do informacji są jednymi z podstawowych praw człowieka. Fundacja TUS działa na rzecz równości społecznej. Jej misją jest dostarczanie osobom z niepełnosprawnościami narzędzi do samodzielnego życia. Kompleksowe informacje (w formie piktogramów i tekstowej) dotyczące dogodności dla osób niepełnosprawnych w Urzędzie Dzielnicy Ursynów dostępne są na stronie Niepełnosprawnik.eu. Piktogramy przyznane Urzędowi Dzielnicy Ursynów:

Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy uważany jest za jeden z najbardziej przyjaznych osobom niepełnosprawnym spośród stołecznych urzędów. Dotyczy to zarówno eliminacji barier architektonicznych, jak również przygotowania pracowników Wydziału Obsługi Mieszkańców. Budynek urzędu jest funkcjonalny oraz w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejścia znajdują się na poziomie chodnika, a drzwi wejściowe otwierają się automatycznie. Drzwi te mają nalepki na elementach szklanych, aby osoby słabowidzące mogły je w porę zauważyć. Na parkingu znajdują się wydzielone miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Ursynowski WOM mieści się na parterze oraz na antresoli w klimatyzowanej widnej przestrzeni. Na antresolę oraz na pozostałe piętra urzędu można dostać się windami, które są na tyle przestronne, aby osoba poruszająca się na wózku nie mała kłopotów w korzystaniu z nich. Przyciski w windach zostały zaprojektowane z myślą o osobach starszych (są duże i wyraźne) oraz niewidomych (są oznaczone alfabetem Braille’a). Zatrzymanie się windy na kolejnym piętrze poprzedzone jest komunikatem głosowym. Wszystkie stanowiska obsługi zostały przygotowane tak, aby umożliwiały osobie niepełnosprawnej podjazd wózkiem inwalidzkim. Dodatkowo numerki nad stanowiskami są duże, kontrastowe i dobrze widoczne. W urzędzie znajdują się ogólnodostępne oznakowane łazienki przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niewidomi poruszający się z psem–przewodnikiem mogą porozmawiać z urzędnikiem w oddzielnym pokoju na parterze. Pracownicy naszego WOM-u obsługują osoby z trudnościami w komunikowaniu posługując się językiem migowym. Osoby niepełnosprawne, a także w podeszłym wieku otrzymują w punkcie informacyjnym specjalny numerek, który umożliwia załatwianie sprawy poza kolejnością. Na wizytę można również umówić się poprzez stronę internetowąwww.ursynow.pl lub telefonicznie.

Fundacja TUS

Od wielu lat Fundacja TUS zmienia to dostarczając informacji o miejscach dostępnych dla osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Aktualnie wyszukiwarka zawiera informacje o prawie 10 tys. miejsc z czterech miast: Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia, z czego 6 tys. zmierzonych i oznaczonych piktogramami obiektów znajduje się w Warszawie. Są to różnego rodzaju obiekty, m.in. hotele, restauracje, centra handlowe, obiekty administracji publicznej, kina, apteki, salony fryzjerskie, małe sklepy. Zebrane informacje są dostępne przez stronęwww.niepelnosprawnik.eu. Informacje o obiektach przedstawiane są w postaci prostych piktogramów lub pełnej, tekstowej informacji.
Zobacz galerię (7 zdjęć)