null

V Prelekcja

Drukuj otwiera się w nowej karcie

19 czerwca 2013 r. w ursynowskim Ratuszu odbyła się piąta i zarazem ostatnia prelekcja w ramach I edycji Wszechnicy Dyplomatycznej na Ursynowie. Prelekcję zatytułowaną „Dyplomacja w anegdocie” poprowadził były minister pełnomocny - szef delegacji Polski do Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Laosie i Wietnamie Południowym oraz były ambasador w Indiach i Francji – Ryszard Fijałkowski.

Spotkanie rozpoczął zastępca burmistrza Lech Skowron, który podsumował I edycję nowego projektu na Ursynowie zrealizowanego przez Urząd Dzielnicy Ursynów we współpracy z Akademią Finansów i Biznesu Vistula oraz Klubem Ambasadora działającego przy tej uczelni. – Podczas trwania projektu gościliśmy w Urzędzie wielu znamienitych ambasadorów. Był u nas dr Zdzisław Rapacki, obecny dzisiaj na sali Jan Wojciech PiekarskiKsawery Burski, który również jest dzisiaj z nami, Krzysztof Szumski oraz Jan Natkański, który także zaszczycił nas swą obecnością – powiedział burmistrz.

Ambasador Fijałkowski rozpoczął swoją prelekcję od przedstawienia historii dyplomacji sięgającej czasów starożytnych – Wszystko wskazuje na to, że początki dyplomacji zaczęły się w starożytnej Grecji. Wtedy pojawiły się pierwsze zjawiska paradyplomatyczne. Przykładem jest pełniący rolę posłańca Achilles. Ambasador przedstawił jak rozwijała się światowa i europejska dyplomacja w kolejnych epokach – starożytnym Rzymie, Bizancjum, Europie (w której dominowała Francja Ludwika XVI), w końcu w Polsce (od późnych Piatów i Jagiellonów).

Dyplomata, z uwagi na swoje bogate doświadczenie, mógł podzielić się ze słuchaczami również zabawnymi zdarzeniami i powiedzeniami znanymi w świecie dyplomacji. Zacytował słynne już określenie, którego użył ambasador Wielkiej Brytanii w XVII w. sir H. Wotton: „ambasador to uczciwy człowiek wysłany za granicę po to, by kłamać dla dobra swego państwa” i dodał, że za te słowa sir Wotton został zwolniony ze służby dyplomatycznej. Z kolei współczesny francuski polityk i dyplomata Amintore Fantani powiedział, że „Kompromis to sztuka podzielenia jednego ciasta tak, by każdy myślał, że dostał największy kawałek”. Ambasador przytoczył również wiele kłopotliwych „wpadek językowych” dyplomatów rezydujących za granica.

Kolejna edycja, na którą już teraz serdecznie zapraszamy, rozpocznie się jesienią br. Szczegóły dostępne będą na stronie www.ursynow.pl.

Zobacz galerię (20 zdjęć)