null

W trosce o ursynowskie jeże

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Brązowy jeż w promieniach wschodzącego słońca na skraju lasu.
Brązowy jeż w promieniach wschodzącego słońca na skraju lasu. | Autor: UD Ursynów

Urząd Dzielnicy Ursynów podejmuje liczne działania związane z ochroną ursynowskich jeży. Są to zarówno aktywności dotyczące rozwiązań infrastrukturalnych, takich jak znaki, ale także akcje związane z zachęcaniem mieszkańców do zgłaszania siedlisk jeży oraz zbiórki pokarmu dla zwierząt przebywających w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt, prowadzonym przez Lasy Miejskie.

Jeże to zwierzęta znajdujące się pod ochroną. Pełnią ważną rolę w środowisku naturalnym. Aby chronić je na Ursynowie, podejmujemy różne działania, których wspólnym mianownikiem jest zapewnienie zwierzętom możliwie najbardziej komfortowych warunków. Dziękuję mieszkańcom za dotychczasowe zaangażowanie i zachęcam do dalszej aktywność i pomocy -  mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Bartosz Dominiak.

Znaki informacyjne

„Chrońmy jeże” to projekt zrealizowany w ramach  budżetu obywatelskiego, którego wykonanie poparły 1 234 osoby. Celem projektu był montaż ostrzegawczych znaków drogowych poprawiających bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, w szczególności zwierząt – jeży. Znaki drogowe zastały zamontowane w następujących  lokalizacjach:

  • Ul. Surowieckiego (od strony al. KEN)
  • Ul. Romera (od strony ul. Puławskiej)
  • Ul. Herbsta (od strony al. KEN)
  • Ul. Herbsta (od ul. Pileckiego)

Znaki informacyjne dotyczące jeży (zamontowane poza wskazanym powyżej projektem z budżetu obywatelskiego) znajdują się także w lokalizacjach:

  • Al. KEN (przy skrzyżowaniu z ul. Jeżewskiego)
  • Ul. Rosoła (na wysokości Parku Przy Bażantarni)

Zgłaszamy siedliska jeży

Od 2019 roku prowadzony jest rejestr siedlisk jeży na terenie Ursynowa. Mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizacje siedlisk za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub portalu Warszawa 19115 (należy skorzystać z zakładki „MASZ POMYSŁ” dodając uwagę „ Ursynów-jeże”). Można je zgłaszać także telefonicznie – dzwoniąc na numer kontaktowy Urzędu Dzielnicy Ursynów lub do Wydziału Ochrony Środowiska (22- 443-72-50).

Obecnie zarejestrowanych jest 14 lokalizacji siedlisk jeży. Na stronie internetowej urzędu zamieszczona jest informacja o możliwości zgłaszania siedlisk: http://ursynow.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/jeze-zglaszanie-siedlisk/

Alert dla zwierząt – pamiętamy o jeżach

W 2020 r. w ramach corocznej akcji „Alert dla Zwierząt” po raz pierwszy zbierane były dary dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, prowadzonego przez Lasy Miejskie (orzechy, żołędzie i kasztany).  W tym roku urząd planuje ponowić zbiórkę pokarmu i innej pomocy rzeczowej dla jeży przebywających w ośrodku. Planujemy również poszerzenie akcji informacyjnej o możliwości realnej ochrony jeży i sprzyjanie ich występowaniu na terenie miasta.

Ważne jest stworzenie im naturalnych schronień, miejsc bytowania i hibernacji, czyli pozostawianie naturalnych fragmentów parków, ograniczanie koszenia trawników, pozostawianie niewygrabionych terenów, w szczególności pod drzewami i krzewami, pozostawianie suchych gałęzi, chrustu i liści, wygradzanie krzewów w sposób umożliwiający migrację jeży, tworząc dla nich enklawy.

Informacja o jeżach w okresie jesiennym

W okresie jesiennym każdego roku do spółdzielni mieszkaniowych kierujemy apele o niegrabienie liści lub pozostawianie w określonych miejscach kupek liści, aby umożliwić jeżom budowanie kopczyków, a w nich swoich gniazd/norek.