Wydarzenie

null

Warsztaty „Od A do artbooka – tworzymy książkę artystyczną!”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
16.07.2023 10:00 - 16.07.2023 15:00
Ursynoteka Muzeum, Barwna 8, 02-780 Warszawa

Ursynoteka zaprasza na cykl bezpłatnych letnich warsztatów dla młodzieży licealnej i dorosłych. Chcesz uwiecznić swoje nazwisko i znaleźć się w gronie twórców pierwszego artbooka Ursynoteki? Zapisz się na warsztaty i miej swój wkład w limitowaną edycję artbooka! Nadamy książce ISBN i dołączymy ją do księgozbioru Ursynoteki i Biblioteki Narodowej.

Warsztaty dla każdego!

Zapraszamy początkujących i zaawansowanych miłośników książki z aspiracjami twórczymi i wydawniczymi.

Zapewniamy ciekawe materiały plastyczne!

Dyplomy i upominki dla uczestników pełnego cyklu 3 warsztatów!

Można zapisać się na jeden dzień, ale tylko uczestnik, który weźmie udział w cyklu warsztatów, stanie się współtwórcą artbooka i uwieczni swoje nazwisko w publikacji, która dołączy do księgozbioru Ursynoteki i Biblioteki Narodowej.

Miejsce – Muzeum Ursynoteki, ul. Barwna 8, Warszawa

Liczba miejsc ograniczona – MAKS. 20 uczestników

Informacje i zapisy tylko w godzinach otwarcia muzeum – tel. 22 649 07 25 

Zwrotne wpisowe 150 zł za cykl 3 warsztatów lub 50 zł za 1 wybrany warsztat, płatne przy zapisie w Muzeum Ursynoteki w godzinach otwarcia muzeum.

14 lipca (piątek) godz. 14.00 –19.00 (w tym 30 min przerwy) 

Warsztaty pt. Artbook czy zin? – twórcza przygoda wydawnicza – prowadzą Karolina i Hans Lijklema.

Wprowadzimy uczestników w świat artbooków, zinów i limitowanych edycji książek, czyli zaskakujących pomysłów na wydawanie różnorakich publikacji, które można realizować własnym sumptem, bez udziału machiny wydawniczej. Prowadzący przedstawią swój autorski pomysł na artbooka, którego rozwinięcie będzie zadaniem uczestników warsztatów. Będziemy szukać pomysłów i nadawać mu graficzną formę, aby rozpocząć przygodę wydawniczą. Każdy będzie miał okazję puścić wodze fantazji i uwiecznić swoje nazwisko, jako jeden z twórców artbooka. 

15 lipca (sobota) godz. 10.00 – 15.00 (w tym 30 min przerwy) 

Warsztaty pt. Toner czy farba? – kreatywna strona druku książki – prowadzą Karolina i Hans Lijklema.

Przedstawimy uczestnikom warsztatów różnorodne sposoby druku, które dają możliwość wydawania artbooków w autorskich nakładach. Inspiracją dla przyszłych pomysłów wydawniczych uczestników warsztatów będzie dodatkowo pokaz prasy do grafiki warsztatowej. Przekonamy się, jak kluczowym tematem jest sposób powielania, który może także zainspirować oryginalne rozwiązania graficzne. Uczestnicy powielą swoje prace, korzystając ze sposobu, który przedstawią prowadzący (oczywiście nie będzie to ksero). Dzięki temu książka powstanie w liczbie egzemplarzy, pozwalającej każdemu twórcy otrzymać własny egzemplarz.

16 lipca (niedziela) godz. 10.00 – 15.00 (w tym 30 min przerwy)

Warsztaty pt. Nici czy klej? – ... i powstał artbook! – prowadzą Karolina i Hans Lijklema.

Przekonamy się, jakie pole do popisu dają oklejka, wyklejki, skrzydła czy obwoluta oraz inne elementy związane z końcowym etapem pracy nad książką. Będzie pokaz ręcznego szycia publikacji i prezentacja wykonywania złoceń. Uczestnicy samodzielnie stworzą swoją wersję okładki i zamkną całość w unikatowej formie artbooka, aby otrzymać własny egzemplarz. Egzemplarz artbooka dołączy także do księgozbioru Ursynoteki, Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej, zgodnie z zasadą egzemplarzy obowiązkowych wydań niskonakładowych.

O prowadzących warsztaty: 

Karolina i Hans Lijklema to holendersko-polski duet autorów i projektantów prowadzących własną pracownię projektowania graficznego. Zajmują się m.in. wizerunkiem firm oraz okładkami do książek i płyt. Stworzyli liczne książki o designie i ilustracji m.in. „Free Font Index ”, „Pictographic Index”, „Design for Music” oraz „Incubator”. Są również pomysłodawcami i twórcami książek dziecięcych m.in. serii „Ninka” i „Co się stało?” oraz pionierskich wydań dla instytucji takich jak Sejmu RP, Tramwaje Warszawskie czy ZTM w Warszawie. Swoim doświadczeniem zawodowym dzielą się, prowadząc zajęcia dla studentów uczelni artystycznych oraz dla dzieci i młodzieży na spotkaniach autorskich i warsztatach.

Grafika do informacji. Szczegóły w treści