null

Ważni dla Dzielnicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
wspólne zdjęcie nagrodzonych przy zasadzonym drzewie
Ważni dla Dzielnicy

Andrzej Bukowiecki, Andrzej Rogiński i Maciej Mazur - to osoby zasłużone dla Ursynowa. Dlatego zostali uhonorowani w projekcie „Ważni dla Dzielnicy”, realizowanym przy zaangażowaniu Dzielnicy Ursynów. W poniedziałek, 13 listopada, zostały odsłonięte tablice pamiątkowe przy wcześniej posadzonych drzewach, które są żywymi pomnikami.

- Spędziłem w Domu Sztuki na Ursynowie 36 lat. To jest kilka epok. Klimat ursynowski to przede wszystkim ludzie. W latach 70-tych Ursynów zasiedlano wybitnymi postaciami ze świata kultury, sportu, teatru i filmu. To właśnie dzięki tym fantastycznym ludziom mógł powstać Dom Sztuki - mówi jeden z uhonorowanych w projekcie, Andrzej Bukowiecki.

- Prawdopodobnie gdyby nie stworzenie lobby prometrowskiego dla miasta Warszawy, budowa metra opóźniłaby się o 10-15 lat. Historia pierwszej linii metra zaczęła się w pierwszym ursynowskim domu kultury przy ul. Koński Jar i wymagała zjednoczenia pionierów Ursynowa - wspomina redaktor naczelny istniejącego do 2019 r. tygodnika lokalnego „Południe”, Andrzej Rogiński.

- Chciałbym bardzo podziękować, że zostałem zaliczony do grona osób ważnych dla dzielnicy, to dla mnie bardzo istotne wyróżnienie, ponieważ wkrótce minie 20 lat odkąd wpadłem na pomysł, że Ursynów jest na tyle ciekawym miejscem, iż warto zacząć zbierać dokumenty świadczące o jego historii. Tak powstała strona ursynow.org.pl - mówi dziennikarz i mieszkaniec Ursynowa, Maciej Mazur. 

Projekt ekologiczno - edukacyjny

“Ważni dla Dzielnicy” to projekt, który powstał z inicjatywy Veolii Energia Warszawa i jest realizowany z poszczególnymi dzielnicami. Jego głównym celem jest uhonorowanie ważnych mieszkańców, którzy w wyjątkowy sposób zasłużyli się dla danej dzielnicy. W ramach projektu każdemu z nich jest dedykowane drzewo, jako żywy pomnik, wraz tablicą pamiątkową, która przybliża sylwetkę uhonorowanej osoby z danej dzielnicy. Drzewa są dobierane w konsultacji z przedstawicielami urzędu i odpowiednio do warunków zagospodarowania danego terenu. Bohaterów typują przedstawiciele dzielnicy.

- Dla Veolii jest to jedna z wielu okazji  do realizacji jednego z wielu celów ekologicznych, jakim jest wspieranie miasta i dzielnic w zazielenianiu stolicy - przyznaje Dyrektor Komunikacji Veolia Energia Warszawa, Aleksandra Żurada.

- Ursynów liczy ponad 150 tysięcy mieszkańców, dlatego zasługuje na własną tożsamość. Bohaterowie naszego dzisiejszego spotkania doskonale tę tożsamość czują i na co dzień kultywują, a nawet tworzą i są jej częścią - mówi zastępca burmistrza Ursynowa, Jakub Berent.

Na Ursynowie, w pobliżu Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, posadzone zostały trzy graby pospolite odmiany ‘Lucas’.

Dzisiaj przy okazji odsłonięcia tablic pamiątkowych zorganizowana została symboliczna uroczystość, która jest okazją do poznania naszych bohaterów ich rodzin, przyjaciół i współpracowników.

Osoby ważne i zasłużone

Urząd Dzielnicy Ursynów wybrał na początek trzy osoby zasłużone dla Ursynowa:

  • Andrzej Bukowiecki (ur. 1955 r.) - filmoznawca, działacz kulturalny, w latach 1984-2020 związany z Domem Sztuki na Ursynowie,
     
  • Maciej Mazur (ur. 1977 r.) - dziennikarz, autor książek o Ursynowie oraz strony ursynow.org.pl, społecznego archiwum historii lokalnej,
     
  • Andrzej Rogiński (ur. 1946 r.) - dziennikarz, spółdzielca, wpłynął na powstanie metra w Warszawie.

Planujemy stworzenie alei osób ważnych dla naszej dzielnicy. 

wspólne zdjęcie nagrodzonych przy zasadzonym drzewie
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Wspólne zdjęcie pamiątkowe; Andrzej Rogiński, Andrzej Bukowiecki, zastępca burmistrza Jakub Berent oraz prowadząca spotkanie
Pan Andrzej Bukowiecki i Zastępca Burmistrza Jakub Berent przecinają wstęgę na tablicy pamiątkowej
Przemówienie Pana Rogińskiego
Przemówienie Pana Andrzeja Bukowieckiego
Pan A. Rogiński i Burmistrz J. Berent przecinają wstęgę na tablicy pamiątkowej
Pan A. Bukowiecki przy zasadzonym dębie
Pan Andrzej Rogiński przy swoim drzewie