null

Wieczór kolędowy dla najmłodszych 

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie dorosłą skrzypaczka w otoczeniu dzieci – flecistki i dwóch skrzypków, na drugim planie muzyk grający na basach.

W niedzielę, 12 grudnia zapraszamy na wieczór kolędowy „W malowanych sankach”, który odbędzie się w ramach cyklu „Tam Gdzie Gra Muzyka”. Na koncert i warsztaty zapraszamy do Domu Sztuki (ul Wiolinowa 14) o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

Mali i duzi artyści zagrają i zaśpiewają tradycyjne pastorałki i kolędy, popularne w czasach, w których wierzono, że aby się wiodło w nowym roku, należy przyjąć życzenia od kolędników, a w zamian za to hojnie ich obdarować świątecznymi przysmakami i napitkami. Kolędowanie w okresie karnawału było ważnym elementem życia. Kolędnicy przebierali się za zwierzęta oraz za postaci występujące w historii narodzenia Jezusa. Gwiazdor – idący na przedzie z gwiazdą – niósł światło i nadzieję, że zima się skończy. Kolędowano całą noc, aż do rana!


Po koncercie zapraszamy na wspólną zabawę wokół zwyczajów kolędniczych.
Wystąpią: Wowakin, Wesołe Mazurki, Justyna Piernik.

Wykonawcy koncertu „W malowanych sankach”

Wesołe Mazurki z Pragi powstały w 2016 roku w Domu Kultury Praga Północ i tam mają swój „dom”. Zespół tworzy 5 skrzypaczek, barabanista, flecistka i śpiewaczki. Dzieci poznają pod okiem Pauli Kinaszewskiej muzykę tradycyjną z regionu Polski Centralnej – Radomszczyzny, Mazowsza północnego, Kurpi i Lubelszczyzny. Kolędują, grają do tańca, uczestniczą w koncertach dla dzieci. Stawiają sobie za cel poznanie dawnych tańców, pieśni i piosenek. Bawią się przy tym, wymyślają własne piosenki i aranżują stare melodie.
Paula Kinaszewska jest aktorką, skrzypaczką, śpiewaczką, nauczycielką i animatorką kultury. Muzyki tradycyjnej uczyła się od skrzypków i śpiewaczek ludowych. Jest stypendystką MKiDN w dziedzinie Twórczość Ludowa, zdobywczynią 1. miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2017 r. Liderka i założycielka zespołów Wowakin, Maryna C., Wesołe Mazurki z Pragi. 
Wowakin to troje muzyków koncertujących na najważniejszych festiwalach muzycznych nurtu World Music w Polsce, a także w Europie (Crossculture Festiwal – Skrzyżowanie Kultur, EthnoPort – Poznań, Dźwięki Północy, Budapest Ritmo, Dwa Brzegi – festiwal filmowy, Singer Festiwal i inne). Tworzą go Mateusz Wachowiak, Bartłomiej Woźniak i Paula Kinaszewska. Zespół wystąpił na największych w Europie targach Muzyki Świata – WOMEX Expo 2017, a także zdobywał nagrody w konkursach Nowa Tradycja Polskiego Radia, Mikołajki Folkowe.
Justyna Piernik – śpiewaczka, polonistka, animatorka kultury, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i wykonywaniem dawnych pieśni tradycyjnych z Polski, Ukrainy i Rosji. Liderka zespołu Warszawa Wschodnia, śpiewa także z Kapelą Brodów, Kapelą Niwińskich i Wowakin Trio. Zdobywczyni głównej nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii Folklor-Kontynuacja w 2017 roku.