null

Wielkie otwarcie „Alternatyw” 

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dzisiaj (16 września) rozpoczęło się uroczyste otwarcie Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, które potrwa do 19 września. Uruchomienie centrum to nowy rozdział w historii ursynowskiej kultury. Na scenie, wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt, zagrał wybitny artysta, Stanisław Soyka. 

Podczas koncertu nie mogło zabraknąć takich utworów jak: Tolerancja, Nie ma drugiej takiej, Cud Niepamięci, Życie to krótki sen i Lubię wracać do Warszawy.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele m.st Warszawy, w tym. min. wiceprezydent Aldona Machnowska – Góra, kilka słów do zgromadzonych nagrał prezydent Rafał Trzaskowski. Nie zabrakło także przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz oczywiście Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. 

- Jestem przekonany, że to fantastyczne centrum będzie nie tylko zaspokajać lokalne potrzeby kulturalne, ale też promieniować kulturą na całą Warszawę. A ma ku temu niesamowity potencjał. Centrum będzie miejscem otwartym, przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich. Jestem pewien, że będzie to przestrzeń spotkań, rozmów i tworzenia więzi, a niepowtarzalna atmosfera tego miejsca stanie się magnesem przyciągającym mieszkańców z całek Warszawy – mówił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. 

- Gdy patrzę na rozświetlone i wypełnione ludźmi przestrzenie naszego centrum kultury, przeglądam bogaty program opracowany już do końca tego roku, to rozpiera mnie duma i przepełnia szczęście. Udało się zrobić rzecz niebywałą – w cztery miesiące stworzyliśmy od zera prężną instytucję kultury. Nie byłoby to możliwe bez ludzi, którzy z entuzjazmem zaangażowali się w ten projekt, czyli  załogi „Alternatyw”. Bierzemy udział w wielkiej przygodzie – przyznaje dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”, Krzysztof Czubaszek. - Uważamy kulturę za przestrzeń wolności, tolerancji i wzajemnego poszanowania. Obce nam są nienawiść i wykluczenie. Wspierać będziemy swobodną wymianę myśli i nieskrępowaną twórczość – dodaje. 

Inauguracyjny weekend 

Ursynowskie Centrum Kultury przygotowało także wiele atrakcji dla mieszkańców. A jest to m.in. koncert Płomień’81, który odbędzie się w piątek, 17 września, o godz. 20.00. Natomiast w sobotę, 18 września, na scenie plenerowej przy „Alternatywach” zagra Ania Rusowicz i Krzysztof Zalewski. Będą też plenerowe spektakle oraz zajęcia próbne i namioty edukacyjne. 
Co ważne sobota będzie także dniem otwartym. Będzie można po raz pierwszy zwiedzić nowoczesne wnętrza centrum i zobaczyć salę widowiskową.  
W niedzielę, 19 września, będzie można obejrzeć spektakle Teatru Baj oraz Teatru Syrena. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne. 

Ursynowskie Centrum Kultury

W grudniu 2020 roku Rada m.st. Warszawy przyznała 18 mln zł na działalność Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” na lata 2021-2024. Rada przyjęła także uchwałę o utworzeniu nowej instytucji kultury oraz nadaniu jej statutu. Nazwa „Alternatywy” została wybrana w październiku 2020 roku, spośród ponad 500 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. Na tę właśnie nazwę oddano blisko dwa tysiące głosów.