null

Wiosenne otwarcie tężni „Maciejka”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Maciejka i fontanna JPII

Zdrowo i przyjemnie. W sobotę, 15 kwietnia rozpocznie się kolejny sezon funkcjonowania tężni „Maciejki” w Parku im. Jana Pawła II. To jedno z ulubionych miejsc relaksu mieszkańców Ursynowa. Tężnia będzie uruchamiana codziennie w godzinach 8.30 - 21.30.

Przed nowym sezonem tężnia została poddana przeglądowi technicznemu oraz wypełniona świeżą solanką przywiezioną z tężni Buska-Zdroju. Sprawi ona, że powietrze w sąsiedztwie obiektu będzie rodem z uzdrowiska. Gdy paruje solanka, powietrze wokół tężni wzbogaca się o minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego.

Korzystając z obiektu warto stosować się do zasad obowiązujących w takich miejscach, czyli zachować odległość minimum 1 metra od tarniny oraz ograniczyć czas trwania jednego seansu do 45 min.

Przeciwskazania do korzystania z tężni solankowej: stany zapalne i ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, nadczynność tarczycy, choroby niewydolności krążenia (zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi), stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, choroby nowotworowe, zaawansowana astma oskrzelowa, przebyta gruźlica, nadwrażliwość na jod i brom oraz inne jony zawarte w solance.

Sezon potrwa do połowy października.

Tężnia „Maciejka” to realizacja projektu z budżetu obywatelskiego, na który zagłosowało 2 245 osób. Pierwszy raz solanka popłynęła w niej 1 lipca 2020 roku.