null

Wirtualne targi edukacyjne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
czapka ukończenia szkoły w wózku sklepowym jako metafora wyboru czesnego i stypendiów.
Autor: UD Ursynów

Wirtualne targi edukacyjne, spotkania online z doradcami zawodowymi i specjalny poradnik dla rodziców i uczniów. Warszawa pomoże ósmoklasistom w trudnym wyborze dalszej ścieżki kształcenia.

Biuro Edukacji m.st. Warszawy przygotowało informator „Wybierz szkołę dla siebie”. To wygodny przewodnik po bogatej ofercie warszawskich szkół ponadpodstawowych i zawiera króciutkie opisy zawodów, wygodne interaktywne mapy, karty szkół z linkami i danymi adresowymi. Informacja o nim dotarła już do warszawskich ósmoklasistów poprzez dziennik elektroniczny.

Placówki podzielono na kształcące w zawodzie, czyli technika i branżowe szkoły oraz licea ogólnokształcące. Można w nim szybko znaleźć wykaz szkół z międzynarodową maturą, sportowych, dwujęzycznych czy integracyjnych. Umieszczono w nim także informacje o internatach i bursach oraz rozdział o szkołach specjalnych.

Dla wszystkich zainteresowanych informator jest dostępny również na stronie edukacja.warszawa.pl.

A w piątek i sobotę, 26 i 27 marca, odbędą się wirtualne targi edukacyjne „Wybierz szkołę dla siebie” – Prezentacje Warszawskich Szkół Ponadpodstawowych 2021.

- Gorąco zapraszam ósmoklasistów i rodziców do zapoznania się z ofertą stołecznych szkół i udziału w targach edukacyjnych. W tym roku, w związku z pandemią, organizujemy je online. Życzę owocnych spotkań podczas wirtualnych prezentacji szkół ponadpodstawowych. I trzymam kciuki za wszystkich uczniów podczas majowych egzaminów. Wybierzcie mądrze swoją przyszłość, pomożemy Wam w tym – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Warszawskie licea, technika i szkoły branżowe I stopnia w roku szkolnym 2021/2022 przyjmą do klas pierwszych ok. 21 tys. absolwentów podstawówek. Przygotowaliśmy dla nich 13,8 tys. miejsc w 97 liceach, 5,9 tys. miejsc w 45 technikach oraz 1,2 tys. w 19 branżowych szkołach I stopnia. Szacujemy wstępnie, że w naborze weźmie udział ok. 14 tys. uczniów ze stołecznych szkół publicznych, 1,5 tys. z niepublicznych i ok. 5,6 tys. uczniów z miejscowości podwarszawskich (36 proc.).

Rekrutacja – ważne terminy Nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2021/2022 rozpocznie się 17 maja. Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja do 21 czerwca, a w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych – od 17 maja do 31 maja.

Od 1 do 14 czerwca w szkołach przeprowadzane będą sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej (terminy sprawdzianów ustalają dyrektorzy).

Wyniki zostaną ogłoszone do 17 czerwca.

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można dołączyć do wniosku od 25 czerwca do 14 lipca. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych – 2 sierpnia. Natomiast 3 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca. Uwaga – powyższe terminy nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022.

Harmonogramy postępowania rekrutacyjnego do tych szkół ogłosi kurator oświaty.