null

Wizyta studyjna: poszukiwanie inspiracji w Urban Lab Rzeszów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grupa osób na tle pomoarańczowej ściany z napisem urban lab Rzeszów. W tle sala konferencyjna oraz obrazy na sztalugach
Wizyta studyjna: poszukiwanie inspiracji w Urban Lab Rzeszów

W minionym tygodniu, na zaproszenie prezydenta stolicy Podkarpacia Konrada Fijołka, delegacja Urzędu Dzielnicy Ursynów przebywała z wizytą studyjną w Rzeszowie. Celem dwudniowego wyjazdu zastępcy burmistrza Bartosza Dominiaka oraz głównego specjalisty Jakuba Fiałka z Wydziału Działalności Gospodarczej i Zezwoleń, było poznanie sposobu funkcjonowania Urban Labu Rzeszów, jednej z dwóch takich jednostek funkcjonujących w polskich miastach.

Ciekawe projekty i związane z nimi doświadczenia będą wykorzystane do tworzenia oferty dla lokalnych przedsiębiorców w ramach projektu #PrzedsiębiorczyUrsynów w naszej dzielnicy.

- Wiele osób pyta, czy takie wizyty studyjne przynoszą korzyści. Oczywiście, że tak. Rzeszów został  starannie wybrany jako miejsce wyjazdu, w którym mogliśmy uzyskać inspiracje do przygotowania i realizacji dobrych projektów na Ursynowie. Nie mówimy tutaj o przenoszeniu rzeszowskich rozwiązań „1 do 1”, lecz o ich adaptacji, a w naszym przypadku m.in do budowania platformy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami na Ursynowie – mówi Bartosz Dominiak, zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów. 

Z działaniem rzeszowskiego Urban Labu delegacja Ursynowa zapoznała się podczas kilkugodzinnych warsztatów z udziałem pracowników tej jednostki oraz pełnomocnika prezydenta Rzeszowa ds. przedsiębiorczości. Urban Lab Rzeszów to instrument współpracy władz miejskich z mieszkańcami, przedsiębiorstwami oraz podmiotami naukowymi.  Cele tej jednostki to poprawa jakości życia mieszkańców poprzez innowacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych problemów oraz wygenerowanie dodatkowej wartości przy wykorzystaniu zasobów miejskich. Urban Lab powstał w 2019 r. i szybko zdobył sobie ogromną przychylność mieszkańców. Rzeszowski Urban Lab mieści się w 350-metrowym lokalu w centrum miasta, z bezpośrednim wejściem od ulicy. W jego siedzibie organizowane są liczne wydarzenia ukierunkowane na dialog z mieszkańcami i między mieszkańcami. Odbywają się tu spotkania, dyskusyjne, seminaria, hackathony, animacje dla dzieci oraz spotkania tematyczne. W projektach wykorzystywane są m.in. innowacyjne działania oparte np. o oprogramowanie Minecraft, technologię druku 3D czy zestawy klocków lego, ale również bardziej tradycyjne: spacery badawcze czy przygotowywanie w formie działań plastycznych różnych modeli rozwoju przestrzeni miejskiej. Jednym z nadrzędnych celów działania Urban Lab Rzeszów jest to, aby każde działanie przekładało się w przyszłości na trwały efekt zmieniający miasto na lepsze.

W trakcie wizyty odbyło się również spotkanie z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem. Była to doskonała okazja do wymiany uwag nt. najważniejszych problemów samorządu terytorialnego w Polsce. Nie zabrakło rozmowy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, a Rzeszów jako miasto wojewódzkie najbliższe granicy z Ukraina ma w tym zakresie wiele wartościowych doświadczeń. Podczas spotkania prezydent Rzeszowa zainteresował się jednym z projektów zrealizowanych na Ursynowie – wiatrakami wertykalnymi na budynku Ratusza Ursynów, które wytwarzają energię odnawialną z wiatru. 

Zapoznanie się z aktywnością Urban Lab Rzeszów miało nie tylko wymiar teoretyczny. Przedstawiciele Ursynowa odwiedzili „Centrum Minecraft i druku 3D”, gdzie odbywają się zajęcia z najmłodszymi mieszkańcami, a ich tematem jest projektowanie pomysłów na    zmiany w przestrzeni miasta. Wizyta objęła również zapoznanie się ze zrealizowanymi w przestrzeni miejskiej projektami w ramach projektu Urban Lab „Rzeszów to MY”: społeczny ogród owocowo-warzywny, trzmielowisko oraz mural ekologiczny. Świetnym case study jest pierwszy z wymienionych projektów, który powstał jako zgłoszony pomysł przez mieszkańców, który następnie został przez dzieci opracowany projektowo w oprogramowaniu Minecraft, a na koniec zrealizowany w zakresie budowy infrastruktury przez miasto i realizacji nasadzeń przez uczniów szkoły podstawowej, przy której ogród się znajduje. 

Wyjazd do Rzeszowa był również okazją do zapoznania się z innymi ciekawymi projektami realizowanymi w tym mieście. Delegacja Ursynowa odwiedziła Rzeszowskie Centrum Pomocy Uchodźcom, prowadzonego przez podmiot prywatny  - Centrum Medyczne MEDYK. Odwiedzono również Miejski Zarząd Dróg Miejskich, gdzie został zaprezentowany Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST). Interesujące była również wizyta w dzielnicy Budziwój, gdzie na obszarze nieco przypominającym tereny Zielonego Ursynowa zbudowano w ubiegłym roku innowacyjny system małej retencji z wykorzystaniem nowych kanalizacji deszczowych oraz umożliwiających nadzór zdalny rozwiązań IT. 

- Dziękujemy za dwa bardzo intensywne dni w Rzeszowie. Szczególnie słowa podziękowania kierujemy do pana Tomasza Skoczylasa, dyrektora Centrum Innowacji Miejskich Urban Lab, pani Małgorzaty Michalskiej, kierownika Referatu Innowacji Społecznych, pana Roberta Homickiego, pełnomocnika prezydenta Rzeszowa ds. przedsiębiorczości oraz wszystkich pracowników Urban Lab Rzeszów – mówi Bartosz Dominiak.

Jesienią br. planowana jest wizyta urzędników z Rzeszowa na Ursynowie.
 

grupa osób na tle pomoarańczowej ściany z napisem urban lab Rzeszów. W tle sala konferencyjna oraz obrazy na sztalugach
Zobacz galerię (8 zdjęć)
na tle kolorowej ściany - Prezydent Rzeszowa Konrad Fiołek i Zastępca Burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak
system małej retencji z wykorzystaniem nowych kanalizacji deszczowych - ludzie zgromadzeni wokoło otwartego włazu inspekcyjnego
nasadzenia przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej - na pierwszym planie skrzynki drewniane wypełnione roślinami, w tle park
infrastruktura parkowa w Rzeszowie - na zdjęciu instalacja drewniania dla trzemili, tablica informacyjna oraz przekrój przez trzmielowisko
na pierwszym planie ulica, dalej kremowy budynek urban lab rzeszów, okna z napisami, w tle błekitne niebo
tablica elektroniczna przedstawiająca funkcjonowanie Rzeszowskiego Inteligentntnego Systemu Transportowego (RIST). Widać ulice miasta i zaznaczone skrzyżowania
wnętrze centrum medyk, w tle rozkładane łózka, na pierwszym planie kilku ludzie składający ręce w znak serca